Kent ve kaos resimleri
City and painting of chaos
- Tez No: 160286
 - Danışmanlar: PROF. HAYATİ MİSMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET [TEKDEMİR,Özlem]. [Kent ve Kaos Resimleri], [Yüksek Lisans Tezi], Ankara, [2005] Kentler tıpkı toplumlar gibi bellekleri olan, üzerinde yaşanılanlardan etkilenen ve bu yapılan gereği değişim ve devinimin süregeldiği mekanlardır. Ancak kötü olan, kentlerin günümüzde, kalitesiz yoz bir değişime, kültürel dolayısıyla da biçimsel bir kirlenmeye maruz kalmasıdır. Bu kirlenme ve bunun sonucu kentlerde oluşan kaos, tez konusuna kaynaklık eden ve araştırmaya çıkış noktası oluşturan iki önemli olgudur. İlkel çağlardan günümüze değin insanlık tarihini oluşturan ve modern çağlara geçişte önemli dönüm noktan olan, Rönesans, Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi, Dünya Savaşları, gibi toplumların miladı sayılan önemli olaylar, kent olgusunun yapılanmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Tez çalışmasının L.bölümünde; kent kavramının oluşumu ve bu konuyla ilgili kavramlar, genel hatlarıyla, kronolojik olarak araştırılmış, böylece, hem konuya kaynaklık eden kent ve kaos olguları ile ilgili temel bir bilgi zemini oluşturulmuş, hem de, tarihsel süreçte oluşumları incelenmeye çalışılmıştır. Toplumsal gelişim sürecinde, kent kavramının oluşumunu sağlayan asıl olgu, insanın insanla kurduğu etkileşim ve bunun sonucu ortaya çıkan ihtiyaçlardır. Kentler, sivil toplum kavramının gelişimiyle şekillenir ve kimliklenir. Kamusal mekan denilen olgunun, oluşumu da yine bununla bağlantılıdır.Kamusal mekan ve bu mekanın içindeki aksaklıklar sonucu ortaya çıkan kaos, sosyolojik açıdan bakıldığında, kalabalık insan topluluklarının yaşam alanlarında oluşma ihtimali yüksek bir kavramdır. n. bölümde; kent kavramının ve modern kentin insanlar üzerindeki, psikolojik, dolayısıyla da sosyolojik etkileri araştırılmış, bu konu da modern kent hayatının bireyleri nasıl değiştirdiği ve yabancılaştırdığı irdelenmeye çalışılmıştır.Kaos kavramıyla bütünleşen, modern kentin temelleri, 1800'ler deki sanayi inkılabı, fabrikalar ve makinelerin insanların yasanıma egemen oluşu, bu bölümde değinilen temel kavramlardır.11 Sanayi kentlerinin gelişimine paralel son üç yüz yılda, sanatçılar tararından ele alınan, irdelenen, özellikle toplumların dönüm noktaları diyebileceğimiz olaylardan sonra üzerinde fikirler ve yapıtlar üretilen bu iki kavramla ilgili, sanat tarihi ve onu oluşturan sanatçılar IH. bölüm kapsamında araştırılmış, konuyla ilgili, belli başlı örneklerle, biçim ve içerik açısından açıklanmıştır. Son bölümde araştırma konusunun ortaya çıkmasını sağlayan etkenler ve resimlerin açıklamaları üzerinde durulmuş, biçim ve içerik açısından, resimlerin analizleri yapılmıştır. Kentin yüksek tepelerindeki, alıcı verici ve antenlerden oluşan metal konstürüksiyonların oluşturduğu çizgisel görüntü, çalışmalara çıkış noktası olmuş, bu öğelerin plastik anlamda araştırılmaya ve çözümlenmeye çalışılması, tez kapsamında çalışmalar yaratılabilmesi için gerekli düşünsel ve imgesel zemini oluşturmuştur. Tema kapsamında, kent ve kaosla ilgili eskizlerin oluşturulması, akrilik boya araştırmaları ve gözlemlerin imgeselleştirilmesi, amaç olarak benimsenmiş, teorik alt yapıyla sağlamlaştırılarak konunun özümsenmesine çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Kent, kaos, endüstrileşme, yabancılaşma, kaotik, çizgisel, metropol.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT [TEKDEMİR, Özlem]. [City and Paintings of Chaos], [Thesis of Higher Education], Ankara, [2005] Cities are the places where change and motion have gone on for a long time as they have memories just like societies and ara influenced by the envets being experienced on them. Unfortunately, in today's world they are exposed to a poor qualified, degenerate metamorphosis and to a cultural pollution and its consequence, chaos, are two important facts sourcing the thesis and constituting a starting point for the research. important events such a Renaissance, Frenc Revolution, industrial Revolution and word wars, which have constructed the history from primitive eras till the present day and are crucial milestones for the transition to modern eras, have provided structuring and devalopment of the city fact. Formation of the city concept and concept related to this subject are chronologically researched in general terms in the first part of the thesis, thus, a basic information backgrount sourcing the subject matter is formed and also their formation is tried to be examined throughout history. In the process of social devalopment, the main phenomenon which caused the birth of the therm city is the interaction among humans and the needs resulting from it. Cities are formed and indentified by the conception of civil society. The formation of public space is also related to this. The public space and its defects which result in chaos, in a sociological approach, are highly probable to be seen in mass living areas. In the second part, the psychological and thus the sociological effects of the concept of city and the modern city on people are researched and how the life of modern city changes and estranges individuals is concerned at length. The basis of the modern city which is integrated with chaos, the industrial revolution of the 18th century and the domination of factories and machines over human life are the main subjects mentioned in this part. The history of art and the artists constructing it following the events which could be regarded as cornerstones and which are handled by artist and after which ideas were putIV forward are researched in the content of the third part; the subject is explained with certain examples as regards to shape and content. In the last part, the factors leading to the subject of research are stressed as well as the drawings; drawings are analyzed with explications of shape and content. The linear vision of the high hills of the city created by metal constructions; receivers and transmitters, was the starting point of the studies and the attempt to research and analyze these items in the plastic environment supplied the necessary basis of ideas and icons for the studies of the thesis. Within the context of the theme, the object is to build preliminary sketches, to make studies of acrylic paint and to use icons for the observations; the subject was tried to be imbibed with the support of a theoric background. Key Words City, chaos, industrialization, estrangement chaotic, linear, metropolis.