Deniz / deyim: Garvür'ün ebru ve kolaj ile sentezi
Sea / idiom: The synthesis of intaglio printmaking with marbleizing and collage
  1. Tez No: 160287
  2. Yazar: ILGIM VERYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET VERYERl, Ilgım. Deniz / Deyim; Gravür'ün Ebru ve Kolaj ile Sentezi, Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2005. Bu çalışma süresince gerçekleştirilen kağıt işlerde, deniz bir sembol olarak sorgulanırken, gravür özgünbaskı tekniği ile geleneksel Türk sanatlarından ebrunun birbirini tamamlayıcı ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaların kaynağında içsel olanla, dışarıdakinin ilişkisini yansıtmak amaçtır. Dış dünya ile iç dünyanın kesişmesinden oluşan bu deneyim, maddi ve gündelik olmakla beraber, ruhani, mistik ve gizemlidir. Bu bağlamda, şiir ile müzik, yaratıcı süreci destekleyen birer öğedir. Örneğin, seçilmiş şiirlerdeki imgeler ile resimlerdeki formlar arasında yakınlık kurulmuştur. Eserlerin üretimi sırasında, teorik ve pratik çalışmalar yapılmıştır. Teorik olarak, yurt içinde ve yurt dışında yakın bulunan sanatçıların eserleri incelenmiş ve konuyla ilgili metinler okunmuştur. Pratikte ise, ele alınan konu ile plastik dil kaynaştırılmıştır. Baskı, kolaj ve ebru uygulamaları sırasında, çeşitli yöntemlere başvurulmuştur, örneğin, aynı baskı plakası kullanılıp, mürekkebin renginin, ebru deseninin veya kolaj elemanlarının değiştirilmesi yoluyla çalışmalar farklılaştırılmıştır. Her yeni çalışma, bir önceki ile ilişki kurmaktadır. Bu raporda, üretilen eserlerin oluşumu, geçmiş çalışmalarla bağlantı kurularak çözümlenir.“Deniz / Deyim”adlı sanatsal çalışmalar, lirik deniz manzaralarıdır. Deniz, bu çalışmaların yaratım sürecinde bir ilham kaynağı olmanın ötesine geçip önemli bir uyarıcı olma halini almıştır. Bu nedenle, tüm çalışmalara konu olmuştur. Deniz kültürü, 400 yılı aşkın bir süre Girit'te yaşamış Veryeri ailesinin yaşayış biçimine sinmiştir. Ayrıca, ailenin yılın belli zamanlarında yaşadıkları Karaburun (izmir), denizi ve doğası ile bu çalışmalara etki etmiş en önemli coğrafyadır. Suya karşı edinilmiş aşinalık, suya dair formları -adeta bir koreografi yapar gibi- çalışmalarda organize etmeyi olası kılar. Üretilen işler, bu kültürün ve karada yaşayıp, denizi seyretme eyleminden doğan bir duygu ve düşünce yoğunluğunun ürünü olmanın yanı sıra, içsel birer otoportredirler. Anahtar Sözcükler Ebru, Farklılaştırılmış Baskı, Gravür, Kolaj, Özgün baskıresim, Şiir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VERYERl, Ilgım. Sea / Idiom; The Synthesis of Intaglio Printmaking with Marbleizing and Collage, Proficiency in Art, Ankara, 2005. The work completed for this study explores the sea as a symbol in combination with the complementary relationship between the intaglio printmaking process and Turkish marbleizing: Ebru. The primary source is the urge to illuminate the relationship of the outside with the inside, of the exterior world with the inner world, which is material, spiritual, mysterious and mundane. Hence, poetry and music are supplementary factors of creativity for this study, an example of which is the close relation between the imagery in selected poetry and the forms in the pictures. The creation of the art pieces is based on theory and application. While the works of related national and international artists are explored theoretically, connected articles are read. Subject matter and the formal elements are synthesized in exercise. In the process of printing, collage and marbleizing, various applications are employed. Additional variables are produced in the process of these experimentations. Each new art work, connects with the one before. In this report, the production process of the recently executed works is analyzed in connection with the previous art works. The art works titled as“Sea/ Idiom”are lyric seascapes. The sea goes far beyond the role of being just an inspiration for these pieces and turns out to be an important stimulant; hence, it became the subject of all the work. Since Veryeri's family lived in Crete for almost 400 years, traces of love for the sea and island culture are very dominant in the family. The seascape of Karaburun (izmir) -which is a family getaway- has been the most important geography to affect the artworks. Similar to a choreography, the organization of the fragments of the sea life is a natural extension of the enamored familiarity to water. While the artwork is a mental and spiritual reflection of this culture, it also represents inner self-portraits. Key Words Marbleizing, Additional Variable Print, Intaglio, Collage, Printmaking, Poetry