Shumann'ın piyano eserleri ve Liedlerindeki edebi etkileşimler
Literary interaction in the piyona works and Lied's of Schumann
- Tez No: 160285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLER ARGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Schumann'm piyano eserleri ve liedleri arasından seçilen 4 piyano eseri ve 3 liedindeki edebi etkileşimleri içermektedir. Konuya ilişkin giriş ve yöntemin sergilendiği ilk iki bölümün ardından, 3. bölümde Schumann'm edebiyatla bağlantısına, 4. bölümde ise piyano eserleri ve liedlerindeki edebi etkileşimlerine yer verilmiştir. Schumann'm piyano için ve lied formunda yazdığı en rafine yapıtlarından, en basit çocuk parçalarına kadar, müziğinin her cümlesi şiirle, düşüncelerle, imgelerle, gizemli, alt anlamlarla dolu olduğu düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler Schumann, edebiyat, piyano, lied
Özet (Çeviri)
This study comprises literary interaction of four (4) pianos and three (3) Lieds chosen from Piano and Lied masterpieces by Schumann. After the first two chapters in introduction and method presented relating to the theme, in chapter three Schumann's literary linkage, in chapter four pianos pieces and literary interaction in Lied' s have been used as a theme here. It has been thought that from the most distinguished study to the least simplified children's pieces, which Schumann has written for the piano and in from of Lied, each verse of music has been embellished with poems, considerations, signs and full of mysteries with subtitled meanings. Key Words Schumann, literature, piano, lied