Orhaneli ofiyolitinin jeolojisi ve petrolojisi
- Tez No: 1603
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Orhaneli Ofiyoliti, iç düzeni ve üzerlediği metamor- fik kayaçlarm farklılığı ile ilginçtir. Ofiyolitin üzerlediği metamorfik temel kayaçları, iki farklı dönemde metamorfizma geçirmiştir. Birinci dönemde gra nat.+. hornblend par ajenezinin oluştuğu yeşilşist fasiyesinin üst derecesine ulaşılmıştır. Sunu izleyen dönemlerde olasılı Üst Paleozoyik yaşlı granit sokulumu, grovak çökelimi ile bunlar arasında ilksel konumunu koruyan bazaltik volkanit- ler oluşmuş; daha sonra bu kayaç topluluğu Alt Jura öncesi dönemde yeniden yeşilşist fasiyesinin klorit-|~ aktinolit parajenezi oluşum koşullarında metamorfize olmuştur. Tabanında ofiyolit çakılı ile birlikte şist ve volka nik kırıntılar içeren kumtaşı ile üzerine yerel olarak uyum suz gelen masif kireçtaşı Jura yaşlıdır. Orhaneli Ofiyoliti Izmir-Ankara zonunun bir parçası olarak görülmektedir. Bu durumda ofiyolitin kendi içersinde, Harmancık ' tan kuzeye devamlılığı şu şekilde izlenir. İstifin tabanında; ayır ti anmamış dunit kılıflı kromit mercekleri, piroksenit ve mikrogabro damarları ile yerel ser- pantinit içeren kümülat harzburgit bulunur. Bunun üzerine katmanlı p irokseni t-gab ro ve serpantinit gelir. Kıtaya yer leşim öncesi, tektonik bir sınırla ayrılan tektonit harzbur git ve bunun üzerinde olasılı olarak uyumsuz tektonit dunit bulunur. Ofiyolitin çevresinde bölgesel metamorf iti er ile do- kanağmda, az belirgin ve bazen bölgesel metamorf itlerle üstelenen yüksek basınç/düşük ısı me tamorf izması yereldir. Bu metamorfizma ofiyolitin kıtaya yerleşimi ile yaşıttır.Harmancık çevresinde ofiyolit istifi diyabaz ve bazalt tarafından kesilir. Eosen-01 igosen yaşlı granodiyorit, ofi yolit ve metamorf itleri keserek, albit ve epidotun oluştuğu kontak metamorf izma etkileri sunar. Neojen yaşlı kar.asal çö- keller, ofiyoliti örten oluşuklardır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Orhaneli Ophiolite is interest of by its internal order and by the variance of the metamorphic rocks which were overlaid by the ophiolite obduction. Metamorphic basement rocks shows two different meta morphic events in the two period. The first metamorphic events reach up to the upper grade of the greenschist facies in the condition of the stable of the garnet +. hornblende association. The first metamorphic events was followed by the intrusion of the granodior it ic plutons of probably latest Paleozoic age and, deposition of graywacke which interlayered by the basaltic VQlcanics. The whole metamorphic basement rocks and overlaing -graywacke-basalt assotion were subjected by the greenschist facies metamorphism of pre- Liassic' age. The metamorphic rocks are unconformly overlaid by ophiolitic detrius bearing sandstone and carbonate deposits of Jurassic age. Orhaneli Ophiolite is seems northern part of the Izmir-Ankara zone. Ophiolite succesion in the Harmancık district is followed to the northword as follows bellow. Main Cumulate Harzburgite is loceted in the base of the sequence. The harzburgitic cumulate sequence is includes podiform chromite bodys with dunitic envelope, pyroxenite, microgabbro dikes and locally serpent inite. The cumulate harzburgite is pass to layered gabbro-pyroxenit e and serpentinite to the upward. The cumulate harzburgite isVII tectonicly overlaid by the tectonite harzburgite and tectonite dunite before the obduction over the continental basement. High P/low T me tamo rph ism is superposed over the meta- morphic basement and the over thrusting ophiolite nappes along the over-thrusting plane. Ophiolite succesion was intruded by basalt and diabase dikes in Harmancık district. The gr anodior it ic pluton of Eocene-01 igocene age emplaced in ophiolite and metamorphic basement and surrounded by contact metamorphic aurele of alb ite-ep ido te hornfels facies. Continental deposits of Neogene age are the cover beds of the Orhaneli Ophiolite.