Orhaneli Termik Santralı çevresinde radyoaktif depozisyonun 7Be, 137Cs ve 210Pb radyonüklitleri ile izlenmesi
Monitoring of 7Be, 137Cs and 210Pb radionuclides for radioactive deposition in the vicinity of Orhaneli Power Plant
- Tez No: 285213
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Batı Anadolu'da yer alan linyit yakıtlı Orhanel Termik Santrali (OCCP) çevresinde termik santral emisyonuna dayalı radyoaktif ve ağır metal depozisyonu, epifitik liken, ?Xanthoria parietina? ile izlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda 2009-2010 dönemi boyunca, termik santral çevresinde, kirletici kaynaktan itibaren baca yüksekliğinin 50 katı büyüklüğünde yarıçaplı bir alan çalışma bölgesi olarak alınmış ve 3x3 km olarak karelajlanarak 34 liken örnekleme yapılmıştır. Bu kapsamda yaklaşık 34 liken örneğinde, 7Be, 137Cs, 210Pbd and 40K radyonüklit aktivite konsantrasyonları gama spektrometrik, doğrudan kömür yakıtlı termik santral emisyonunu yansıtan Hg ve Se gibi gaz kirleticilerin yanı sıra, Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, S, V, ve Zn gibi potansiyel hava kirleticiler, Al, gibi kabuk elementleri ve U ve Th gibi radyoelementler ICP-MS tekniği ile analiz edilerek haritalanmıştır.Orhanel Termik Santrali çevresinde radyonüklit ve ağır metal dağılımlarının analizi, kömür yakıtlı termik santral emisyonuna dayalı kirleticilerin kaderinin izlenmesinde,7Be ve Se'un faydalı atmosferik izleyiciler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, epiphytic lichen Xanthoria parietina were used as biomonitors for fallout deposition of natural radionuclides as well as heavy metals by the operation of the Orhaneli lignite-fired power plant (OCPP) located in Bursa, West Anatolia. During 2009-2010, about 34 lichen samples were collected within a rectangle of 15 km wide and 20 km long a grid 3 km x 3 km, centered in the power plant. In the lichen samples, the activity concentrations of 7Be, 137Cs, 210Pbd and 40K radionuclides were analyzed by HPGe gamma spectrometry while the gaseous contaminants such as Hg and Se directly indicating the emission of coal power plant (CPP), air contaminants such as As, Cd, Cu, Pb and V and crust elements such as Al, and also U and Th were analyzed by ICP-MS and their concentrations were mapped.As a consequence, the analysis of the distribution pattern of natural and artificial radionuclides as well as heavy metals surrounding the OCPP shows that the 7Be and Se are both of used as atmospheric tracers for studying the fate of pollutants from the emission of a coal ?fired power plant.