Arıtılmış kanalizasyon çamurlarının bitki yetiştirilmesinde değerlendirilmesi
Use of refined drange sludge in plant growth
  1. Tez No: 16031
  2. Yazar: SEVDA AKGÜL(KULAK)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, atıksuların ve çamurun tarımsal amaçlı kullanımı ve verim potansiyeli üzerine etkisi araştırıl mıştır. Çalışma için H. vulgare L, usitatissimum B. napus-oleifera endüstri bitkileri kullanılmıştır. Uygulamanın -verime olan etkisinin yanı sıra, bitkilerin morfolojik gelişimine ve ürün üzerine olumsuz etkisinin olup olmadığı konusuna açıklık getirilmek istenmiştir. Bunun için kullanılan çamur ve atıksu, hazırlanan parsel lere üç farklı miktarlarda (4 lt, 3 lt, 2 lt.) ekim öncesi toprağa verilmiştir. Bu parseller "bir hafta boyun ca güneş ışığına maruz bırakılarak (sera koşulları altın da) mikrobiyal faaliyet minimum düzeye indirildi. Kontrol ve deneysel alanları 2' şer lt. sulama suyu İle sulanmış tır. Gelişme süresince iki hasat işlemi yapılmış ve her seferinde toprak altı- toprak üstü uzunlukları ile yaş- kuru ağırlık değerleri saptanmıştır. Çalışma sonunda top rak analizi yapılarak atıksuyun ve çamurun toprak üzeri ne etkisi incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; ilk hasat döneminde H, vulgare, L. usitatissimum, B. napus-oleifera kök ve gövde uzunlukları ile kök-gövde ağırlıklarında artış neden olmuştur. îkinci hasat döneminde ise atıksu-çamurun uygulamasının etkisi azalarak kontrol grubu ile aynı hatta zaman saman boy ve ağırlıklarda bir azalma olduğu görülmüştür,, Ancak çiçeklenme zamanı yapılan çalışmalarda görülmüştürki, atıksu-çamur uygulamasının en fazla kulla nılan derişiminde (4. lt. 3 lt.) bitkilerin çiçeklenme sayısı ve çiçek iriliği ile başak bağlaması maksimum düzey de olmuştur. 4-0
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of wastewater and sludge in the agricultural productive potential have been investigated in this study « Industrial plants like Hordeum vulgare» Linum u si- tat is simum and Brassica napus-oleifera were used as the experimental material» In addition to its effects on the productivity, attempts have been made to enlighten the fact if this application has an adverse effect on the morphology and yield of plants or not. The wastewater and sludge was applied to the poil before sowing in 3 different amounts ( 4 It», 3 It** 2 It») in different plots. These were left for one week under sun light in greanhouse in order to bring down the microbial activity to a minimum level» Control and experimental plots were watered with 2 It. Of normal water or waste wa ter-sludge» Two harvests were made during the plant growth and everytime length of above and below ground parts as well as their fresh and dry weights determined. At the end of experiment soils were analysed in order to evaluate the effects of waste water-sludge on the soil. The results obtained show that, during the first harvest both length as well as the weight of root and stem increa sed in all the three species used i»e8, H. vulgare, L» usitatissimum and B. napus-oleifera. In the second har vest the effects of waste water-sludge application decrea sed and results were same as in the control series, there even was a decrease both in length and weight» However, the investigations carried out at the flowering stage proved that, number of flowers, their greatness and earing was maximum in the plots which received maximum waste water- sludge (4 It., 3 It.). 41