Bazı ikili organik sıvı karışımlarında moleküler yapı ile ses hızı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 16030
  2. Yazar: FERDA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Sıvıların davranışlarını tam olarak açıklayabilen bir hal denklemi yoktur. Bu nedenle onların davranışları, bazen katılara bazen de gazlara benzetilerek açıklanabilir. Bu çalışmada, özellikle asosiye olmayan sıvılar ve ikili karışımlarının gazlara akraba olduğu varsayılmıştır. Gazların davranışlarını moleküler kinetik teori ve bundan elde edilebilen hal denklemi açıklayabildiğine göre, bunların sözkonusu sıvı karışımları için de geçerli olup olamayacağı, çalışmamızın temel amacı olmuştur. Bundan dolayı bu çalışmada, moleküler kinetik teoriye dayalı olarak sıvılaştırılmış gazların (asosiye olmayan sıvılar) ikili karışımları için ortaya konan ses hızı teorileri ele alındı ve sonra, bunlardan elde edilen bağıntılarla ses hızı değerleri hesaplandı. Bu değerlerin, aynı sıvılardaki denel ses hızı verileriyle ilişkisi araştırıldı. Teorik ses hızı değerleriyle denel verileri karşılaştırabilmek ve böylece sözkonusu amaca ulaşabilmek için önce, bu çalışmanın (1-1) ve (1-2) kesimlerinde genel olarak şekil değiştirebilen bir maddesel noktalar sisteminden ultrases dalgaları geçtiğinde, ortaya çıkan gerilimler, şekil değişimleri incelendi ve dalgaların yayılma hızı için bir bağıntı bulundu. Buradan, bazı sınır koşulları yardımıyla, akışkanlarda geçerli olan ve Van der Waals denkleminden bir teorik ses hızı bağıntısının elde edilmesine elverişli, bir ifade bulundu. (1-3) de Van der Waals denklemi çıkarıldıktan sonra; (1-4) ve (1-5) kesimlerinde ses hızının moleküler kinetik teorisi yanında, sözkonusu hal denklemi ayrıntılı biçimde tartışıldı ve (1-6) da“doğrusal diyagramlar teoremi”verildi. 2. bölümde ses hızının teorik hesabına olanak veren,“çarpışma faktörü”,“serbest yol”,“molar ses hacmi”teorileri incelendi ve uygun bağıntılar bulundu. Bunların yanında yarı deneysel“Natta -Baccaredda Bağıntısı”da ele alındı. 3. bölümde,“gravimetrik yöntemle”ikili sıvı karışımlarının hazırlanışı, bileşenlerin mol kesirlerinin bulunması anlatıldıktan sonra; (2-10), (2-18), (2-25) ve (2-26) ifadeleri yardımıyla ses hızları hesaplandı. Denel ve teorik ses hızı değerleri çizelge(2,3,4,5,6,7) de verildi. Sonra bu değerler yardımıyla, v ses hızı, k de bileşenlerden birinin konsantrasyonu olmak üzere, v=F(k)“ses eğrileri”çizildi, şekil ( 10, 11,12,13). Teorik ve denel ses eğrilerinin oldukça uyumlu olmalarından,“moleküler kinetik teori”ve“Van der Waals Denklemi”nin, sözkonusu sıvılar içinde kullanılabileceği sonucuna varıldı. Eğrilerdeki sapmalardan da, yukarıda sözü edilen ses hızı teorilerinin düzeltilmesi gerektiği kanısına ulaşıldı. 63
Özet (Çeviri)
BUHMARY An exact equation of state which explains the behaviour of liquids does not exist. For this reason, their behaviours may be explained, sometimes with similarity to solids or with similarity to gases. In this study, it has been supposed that the behaviours of liquids and their binary mixtures resembles to the behaviour of gases. Since the molecular kinetic theory and the equation of state obtained from this theory, can explain the behaviours of the gases, the basic purpose of our study is the fact that | whether this theory and equation of state are valid for the liquid mixtures or not. Hence, the theories of sound velocity obtained from molecular kinetic theory for binary mixtures of liquified gases (unassociated liquids) have been examined and then the values of sound velocity have been calculated by the equations obtained from this theories. It has been investigated the relation between these values and experimental values of sound velocity in the same mixtures. To compare the theoretical and experimental values and then to achieve the purpose, the stresses and shape deformations which is occured, when ultrasound waves pass through a usual physical system, have been examined in the parts (1-1) and (1-H) of the study and expression for the propagation of the waves. From this point, an equation which is valid for fluids, has been found from the Van der Waals equation with the help of some boundary conditions. After the derivation of the Van der Waals equation in (1-3), the equation of state has been discussed in detail in sections (1-4) and (1-5), together with the molecular kinetic theory of sound velocity, and in section (1-6) the theory of linear h