Raf yerleştirme düzeninin marka sermayesi (brand equity) üzerindeki etkileri ve ampirik bir denemesi
The effects of display structure on brand equity value and an emprical model
  1. Tez No: 160312
  2. Yazar: YILDIZ ZEYNEP ERGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET ERGUN, Yıldız Zeynep. "Raf Yerleştirme Düzeninin Marka Sermayesi (Brand Equity) Üzerindeki Etkileri ve Ampirik Bir Denemesi Yüksek lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmanın amacı, perakende mağazalarında, ürünlere ayrılan raf genişliğinin, ürünlerin marka sermayesi değeri ve buna bağlı olarak tüketicilerin satın alma davranışı eğilimleri üzerine etkisinin tespit edilmesidir. Bu amaçla, marka sermayesi bileşenleri olarak, marka farkındalığı ve marka imajı belirlenmiştir. Bu kapsamda bir model geliştirilmiş ve bu model Ankara'da belirlenen bir hipermarketten alışveriş yapan tüketicilerde, bu hipermarkette yer alan benzer tutundurma ve pazarlama faaliyetlerine sahip, fakat farklı raf genişliklerinde sergilenen iki kolayda mal markası için test edilmiştir. Bu çerçevede, perakende mağazalarında ürünlere ayrılan raf genişliğinin artmasının, tüketici aklında yer alan marka farkındalığı ve marka imajım, buna bağlı olarak marka sermayesi değerini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Artan marka sermayesi değerinin de tüketicilerin markalara karşı geliştirdikleri satın alma davranışı eğilimlerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Sonuçta, ürünlere ayrılan raf genişliğinin artmasının, marka sermayesi değeri ve tüketicilerin satın alma davranışı eğilimlerini anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Marka, Sermaye, Perakende, Raf, Kolayda Mallar
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ERGUN, Yıldız Zeynep. "The Effects of Display structure on Brand equity Value And an EmpricalModeP, Master's Thesis, Ankara, 2005. The purpose of this study to investigate whether the amount of shelf space allocated to a brand affects brand equity and also buyer brand choice behavior. For this purpose, first of all, the components of brand equity were identified. Brand awareness and image were identified as the components of brand equity. In this context, a descriptive model was proposed and tested on a sample of customers that usually shop from a hypermarket in Ankara for convenience goods which have similar marketing and promotional activities, but displayed at different amount of shelf space in that supermarket. The results show that a positive relationship exists between the amount of shelf space and brand awareness and image. In relation to this, brand equity value increases relatively with the amount of shelf space. It was also found that increase at brand equity value had a significant impact on buyer brand choice behavior. Key Words Brand, Equity, Retail, Display, Convenience Goods