Resimsel anlatım bakımından düşsel mekânda evler ve doğa izlenimleri
Houses in şmaginative environment and nature impressions in terms, of pictorial expression
  1. Tez No: 603159
  2. Yazar: BETÜL DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Doğada var olan nesnelerin algılanması ile bilinçaltındaki olgular kendini imgelem aracılığıyla göstermektedir. Dış dünyadan almış olduğumuz veriler, bilinçaltında şekillenerek bir dışavurum meydana getirmekte, buna bağlı olarak da, algılama duyuma bağlı olarak gerçekleşmektedir. Görsel algılama sayesinde evrendeki varlıklar kişinin ve toplumun yaşam koşullarına bağlı olarak kendini göstermektedir. Psikanaliz, insanın bilinçaltında var olan olgulara bağlı olarak gelişmiş ve birçok alanda etkisini göstermiştir. İnsanın bilinçaltını incelemiş ve bu alanda çeşitli gelişmelere sebep olmuştur. Gelişen sanayileşme ve savaşın getirmiş olduğu olumsuzluklar, bireylerde çeşitli bunalımların oluşmasına neden olmuştur. Resim sanatını da derinden etkileyen bu olaylar, sanatçıların eserlerinde kendini göstermiştir. Bununla bağlantılı olarak da sanatçılar mutluluklarını, acılarını, hüzünlerini ve kaosu resimlerinde ana tema olarak kullanmışlardır. İç dünyalarını resimlerine yansıtan sanatçılar, dönemin üslupsal özelliklerine bağlı olarak eserler vermişlerdir. Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Yapılan bu tez çalışması kapsamında ele alınan düş, duygu, algılama vb. konularla, yapılmış olan yağlıboya çalışmalar arasında bir bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Resimlerde yer alan mekân ve doğa kavramı ile evrende var olan düzen ve renkler, mistik bir hava içerisinde karıştırılarak iki boyutlu bir düzlemde betimlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ev ve doğa kavramları belirli bir zemine oturtulmadan yerleştirilmiştir. Tez kapsamında 18 adet tuval üzerine yağlıboya tekniği ile çalışma yapılmış ve sonrasında ise bu çalışmaların analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comprehension of objects existing in nature and phenomena in subconscious show themselves by imagination. Data taken from external world constitute an expression by embodiment in subconscious; and witht his, comprehension is actualized with the help of sensation. Thanks to the visual comprehension, creatures in the universe show themselves according to the life conditions of person and society. Psychoanalysis has been developed according to the phenomena in subconscious and showed its effects in manyareas. It has examined human subconscious and caused various developments in this area. Developing industrialism and negativity brought by the war , caused different depressions in people. These events, which also deeply effected pictorial art, showed themselves in the works of artists. As a result of this, they used their happiness, pain, sadness, and chaos as the main theme in their paintings. The artists who reflected the inner world in their paintings, gave works according to the stylistic features of the era. This thesis consists of 5 chapters. In this thesis study, it has been tried to make a connection between topics like dream, emotion, comprehension etc, and oil painting works. The environment and the notion of nature; and the order and colours existing in the universe are tried to be described on a superficial plane in a mystic atmosphere by mixing them. The notions of house and nature have been emplaced without placing on a specific ground in the work. It has been made 18 works on a canvas by the oil painting technique and the analyses of these works has been carried out within this thesis.