Su paylaşımı ve yönetimi
Water allocation and management
- Tez No: 160313
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
11 ÖZET Su yaşamın kaynağıdır ve insanın temel hakkıdır. Tarihte pek çok toplumun ve medeniyetin varlığı ve gelişiminde su önemli bir rol oynamıştır. Tarih boyunca kamunun ortak bir değeri olan ve sosyal mal olarak görülen su özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ekonomik bir değer ve mal olarak görünmeye başlanmıştır. Herkesin ihtiyaç duyduğu miktardaki suya, en adil şekilde erişimi demek olan etkin ve adil su paylaşımı insanlığın en önemli konularından birisi olmuştur. Su paylaşımının esas hedefi ekonomik etkinlik, ekolojik sürdürülebilirlik ve sosyal eşitlik dikkate alınarak gerçekleştirilen su kaynakları yönetimiyle herkesin adil, etkin ve kalıcı olarak su kaynaklarından payını almasının sağlanmasıdır. Entegre su kaynakları yönetimi, arz ve talep yönlü su yönetimi, su kaynakları yönetiminde kamu sektöründen özel sektöre işletmecilik ve mülkiyet devirleri, suyun ticarileşmesi ve fiyatlandırılması, suyun kendisinin paylaşımından faydalarının paylaşımına geçiş gibi bütün konular etkin, adil ve kalıcı su paylaşımının sağlanması için üzerinde durulan parametrelerdir. Bu çalışmada su paylaşımı, hem ulusal hem de uluslararası planda ilgili parametreler çerçevesinde irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Water is the source of life and a basic human right. Historically, water has an important role for the existence and progress of societies and civilizations. Water is used to be considered as a public and common value and social good. However, as of the last quarter of twentieth century it is considered as an economic value and good. Efficient and equitable water allocation is a very important subject for humanity. The basic object of water allocation is ensure everybody to take their share of water equally, efficiently and permanently. Additionally by the help of a water resources management that takes economic efficiency, ecological sustainability and social equality into consideration. The parameters emphasized for efficient, equitable and permanent water allocation like integrated water resources management, supply and demand directed water management, transfer of management and property rights in water resources management from public sector to private sector, water's commercialization and pricing, provided benefits for the transition from the sharing of water itself to the sharing of benefits. In this study, water allocation is analyzed both national and international level, within the context of pertaining parameters.