Erkekliğin sosyokültürel inşası: Ankara Tepecik Mahallesi örneği
The socio-cultural construction of masculinity: The example of Ankara Tepecik Mahallesi
  1. Tez No: 160314
  2. Yazar: MEHMET BOZOK
  3. Danışmanlar: DR. BALKI ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, erkeklik kimliğinin sosyokültürel inşasının, annenin söylemi ve erkekliğe geçiş ritüelleri aracılığıyla- nasıl gerçekleştiği sorunsalı, Ankara İli Mamak llçesi'ndeki Tepecik Mahallesi'nde yapılmış bir yıl süreli alan çalışmasında elde edilen verilerden yararlanılarak ele alınmaktadır. Tepecik Mahallesi'nde erkekliğin batıdaki gibi bireysel benlik değil; ilişkisel benliğin hakim olduğu sosyokültürel inşa sürecinde şekillenmesi nedeniyle, erkek kültürleme sürecini ele alırken, erkeklerin anneleriyle yaşam boyu süren yakın duygusal ilişkilerini -diğer bir deyişle ilişkisel benliği- ve bu ilişkilerde annenin kullandığı ataerkil söylemi ön plana çıkaran Lacancı bir yaklaşım benimsenmiştir. Yine aynı bakış açısıyla değerlendirilen erkekliğe geçiş ritüelleri ise, Van Gennep'in geçiş ritüellerine ilişkin ortaya koyduğu modelden yararlanılarak, sünnet zorunlu askerlik: hizmeti ve evlenme ritüelleri çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmada, Tepecik Mahallesi'nde, erkeklik kimliğinin sosyokültürel: inşasının anneden kopmadan, ancak ayrışarak gerçekleştiği ve bu süreçte annenin kullandığı ataerkil söylem ve erkekliğe geçiş ritüellerinin büyük ölçüde belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Antropoloji, kültürel Antropoloji, psikolojik antropoloji, toplumsal cinsiyet, erkeklik, geçiş ritüelleri, erkekliğe geçiş ritüelleri.
Özet (Çeviri)
The proMem of how the masculinity is scraoKnitturaify-coTtstractetfrthrio^ speech and the male initiation rituals is investigated by the data obtained from the one yearfieldwork conducted in Tepecik Mahallesi, Mamak, Ankara. In Tepecik Mahallesi, apart from the individual self dominated western enculturation examples-, the masculinity is shaped in a socic-cutturat constructiorr process hr whietrthe relational self dominates. That's why, considering the male enculturation process, a Lacaniarr perspective which stresses the mates' lifelong relations^ wittrtrieh^ mothers' irin other words the relational self- and the mother's patriarchal speech in these relations is adopted. Male initiation rituals is considered, focusjngrorrcircumasron; compulsorsrrrriHtary service and the marriage rituals, within the Van Gennep's model on rites of passage, using a similar perspective. It Is concluded "m this thesis that the masculinity is socio-cultu rally constructed not by breaking off but separating from the mother and the mother's patriarchal speech and the mate initiation rituals have a highly determinative roieirrthis process. Key Words Anthropology, cultural anthropology, psychological anthropology, gender, masculinity, rites of passage, male initiation rituals.