İlköğretim okullarının birey yetiştirme hedeflerini gerçekleştirme düzeyleri
How well the primary education is in realizing the target about educating person
- Tez No: 160315
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET GÜL, Osman. İlköğretim Okullarının Birey Yetiştirme Hedeflerini Gerçekleştirme Düzeyleri, Ankara, 2005. Bu araştırmada,“ilköğretim okullarının birey yetiştirme hedeflerini gerçekleştirme düzeyleri”ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine başvurularak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan sekiz merkez ilçedeki ortaöğretim kurumları ve bu ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır, örneklem,“tabakalı örnekleme”yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, her ilçeden, üçü genel liseler ve sekizi meslek liseleri olmak üzere on bir okul türünden seçilmiştir. Araştırmanın örnekleminde 384 ortaöğretim öğretmeni yer almıştır, örnekleme seçilen okullar, basit yansız örnekleme ile belirlenmiştir. Veriler, anket yoluyla toplanmıştır. Ankette 30 maddelik birey yetiştirme hedefleri bulunmaktadır. Ankette beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre; ilköğretim okulları, birey yetiştirme hedeflerinin bir kısmını“düşük”düzeyde, bir kısmını da“orta”düzeyde gerçekleştirmektedir. 2. İlköğretim okullarının“düşük”düzeyde gerçekleştirdiği birey yetiştirme hedeflerinin daha çok akademik yeterlik isteyen hedefler olduğu;“orta”düzeyde gerçekleştirdiği hedeflerin ise, çoğunlukla bireyin toplumsal ilişkileriyle ilgili hedefler olduğu görülmektedir. 3. İlköğretim okullarının en düşük düzeyde gerçekleştirdiği birey yetiştirme hedefi,“okuma alışkanlığına sahip olabilme”hedefidir. 4. İlköğretim okulları, birey yetiştirme hedeflerinin çoğunu, genel liselere yönlendirdiği öğrencilerde“orta”düzeyde; meslek liselerine yönlendirdiği öğrencilerde“düşük”düzeyde gerçekleştirmektedir.VI 5. İlköğretim okulları, birey yetiştirme hedeflerinin çoğunu, Anadolu lisesine ve yabancı dil ağırlıklı liseye yönlendirdiği öğrencilerde“orta”düzeyde; liseye yönlendirdiği öğrencilerde“düşük”düzeyde gerçekleştirmektedir. 6. İlköğretim okulları, birey yetiştirme hedeflerinin çoğunu, meslek lisesine yönlendirdiği öğrencilerde“düşük”düzeyde; Anadolu meslek lisesine yönlendirdiği öğrencilerde“orta”düzeyde gerçekleştirmektedir. İlköğretim okullarında, birey yetiştirme sorununun çözümüne yönelik olarak şu önerilerde bulunulabilir: 1. İlköğretim okullarında, resim ve müzik gibi özel yetenek gerektiren dersler birinci sınıftan başlayarak; Türkçe ve matematik dersleri ise, dördüncü sınıftan itibaren branş öğretmenleri tarafından okutulmalıdır. 2. İlköğretim okulu öğretmenleri, okuma alışkanlığına sahip olabilmeleri için öğrencilerine model olmalıdır. 3. İlköğretim okullarında, öğrencileri kitap okumaya özendirebilmek için; kitap sergisi açma, yazarlarla söyleşi yapma gibi etkinlikler düzenlenmelidir. 4. İlköğretim okullarında, birinci sınıftan başlayarak öğrencilerin ilgilerini, yeteneklerini ortaya çıkaracak ve geliştirecek bir“yönlendirme eğitimi”uygulanmalıdır. 5. İlköğretim okulları, öğrencilerine, sorumluluk ve çevre bilinci kazandıracak yaşantılar sağlamalıdır. 6. ilköğretim okulları, merkezi yönetim ya da yerel yönetimlerin“beslenme programları”ile desteklenmeli; öğrencilere, dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Anahtar Sözcükler İlköğretim okulları, Birey yetiştirme hedefleri, düzey, gerçekleştirmek, ortaöğretim öğretmenleri.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT GÜL, Osman. How Well The Primary Education Is In Realizing The Target About Educating Person, Ankara, 2005. In this stady,“how well the primary education is in realizing the target about educating person is tried to be determined by taking the opinion of the teachers of secondary education. Secondary educations in eight center district that is in the borders of Ankara province Metropolitan Municipality and the teacher working in these secondary educations from the scope of this study. Group of samples is determined by the method of ”stratified sampling“. The group of samples of study is selected from every district as three of them is normal high school and eight of them is vocational high school so eleven high school in total. 384 secondary education teachers take place in the group of sample of study. The schools selected as the group of samples is determined by simple impartial sampling. Data are collected by method of public survey. In public survey, there are targets of educating person that have 30 articles. In public survey fivefold grading scale is used. Following results are achieved from the study: 1. According to opinion of secondary school teachers primary education schools are realizing some of target of educating person in ”low“ level and some of them in ”medium“ level. 2. It is observed that the target of educating person that is realized in ”low“ level by the secondary school is the targets that requires mostly academic competence and the targets that is realized in ”medium“ level is the targets that is generally about social relations of the person. 3. The target of educating person that is realized in the lowest level by the primary education is the target ”having reading habit.“ 4. Primary Education schools are realizing most of the target of educating person in ”medium“ level at the students that they direct to normal high school and in ”low“ level at the students that they direct to vocational high school.vııı 5. Primary Education schools are realizing the target of educating person in ”medium“ level at the students that they direct to Anatolia high school and weighted foreign language schools and in ”low“ level at the students that they direct to high school. 6. Primary Education schools are realizing the target of educating person in ”low“ level at the students that they direct to vocational high school and in ”medium“ level at the students that direct to Anatolia vocatinal high school. These suggestions can be given about the solving the matter of educating person in primary education: 1. In Primary Education schools, the courses like the drawing and music that requires special liability should be given from first year, and the courses like Turkish and mathematics should be given from forth by the branch teachers. 2. The Primary Education school's teachers should be model to the students for their having read habit. 3. In Primary Education schools, activities like opening book exhibition and making conversation with authors should be organized to encourage the students reading. 4. In Primary Education schools ”guidance education“ that will reveal and develop the abilities of students should be practiced by beginning from first year. 5. Primary Education schools should provide to their students the experience that gives them the responsibility and environment consciousness. 6. Primary Education schools should be supported with ”nutrition program" of central management or local managements and balanced feeding habit shoud be given to the students. Key Words Primary Education schools, The target of educating person, level, realize, Secondary Education teachers.