Suna Şenel'in hayatı, eserleri ve koreoloji alanında geliştirdiği semboller
The life, the works of Suna Şenel and the symbols which she introduced in choreology
- Tez No: 160323
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ECE ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Suna Şenel'in Hayatı, Eserleri ve Koreoloji Alanında Geliştirdiği Semboller, Sanat Eseri Roporu, Ankara 2005 Bu sanat eseri çalışması raporunda Türkiyenin ilk koreolojisti F.I.Chor. Suna Şenel'in mesleki gelişimi, Türkiye'de bale sanatının oluşum ve gelişim süreci içerisinde incelenmiştir. Çalışma içerisinde F.I.Chor. Suna Şenel'in koreoloji bilimiyle tanışması, koreoloji üzerine İngiltere'de bulunan Benesh Institute'te aldığı eğitim ve bu eğitimden sonra Türkiye'de koreolojinin tanınması için yaptığı çalışmalar anlatılmıştır. Sanatçının notasyonla kaydettiği bale eserleri tanıtılmıştır. Yayınladığı eğitim kitapları, F.I.Chor. Suna Şenel'in halk oyunlarının akademikleşmesi konusundaki görüşleri, oyunların notasyonla kaydedilmesinin gerekliliği üzerine yaptığı vurgu ve bu alanda ortaya koyduğu çalışmalar ele alınmıştır. F.I.Chor. Suna Şenel'in, bu oyunların sağlıklı arşivlenebilmesi için geliştirdiği sembollere yer verilmiştir.Anahtar Sözcükler Koreoloji - Suna Şenel - Notasyon - Bale - Benesh
Özet (Çeviri)
The Life, the Works of Suna Şenel and the Symbols Which She Introduced in Choreology, The Report of Work of Art, Ankara 2005 In this report of the work of art, the professional growth of F.I.Chor. Suna Şenel, the first choreolog of Turkey, is examined, in the process of the formation and progress of the art of the ballet. In this report, F.I.Chor. Suna ŞenePs getting acquanted with choreology, the education on the choreology in Benesh Institude in England and after thiseducation the works of her in order to introduce the choreology to Turkey is mentioned. The ballet works which are recorded by the artist are introduced. The published education books, the views of F.I.Chor. Suna Şenel about the getting academic of Turkish Traditional Dances, the emphasize of the necessity of the recording of this dances with natation and the works in this field is examined. It is given place to the symbols which is improved by F.I.Chor. Suna Şenel in order to make an archive soundly for this dances.Key Words Choreology - Suna Şenel - Notation - Ballet - Benesh