Suggested cource materials for 'language acquisition' cource in ELT departments
İngiliz dili eğitimi bölümlerinde okutulan 'dil edinimi' dersi için ders materyalleri hazırlanması
- Tez No: 160324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, üniversitelerin İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde 2. yıl Güz Dönemi'nde okutulan 'Dil Edinimi' dersi için (özellikle de Hacettepe Üniversitesi ingiliz Dili Eğitimi Bölümü'ne yönelik olarak) ders materyallerinin hazırlanması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın yapılmasının temel nedeni, bu ders için 2. sınıf öğrencilerinin seviyesine uygun kapsamlı bir ders kitabının olmaması ve konuyla ilgili yayınlanmış kitapların öğrencilerin araştıramayacağı kadar çok ve akademik olmasıdır. Bu durum, hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için problem doğurmaktadır. 8 farklı üniversiteden 10 öğretim elemanına uygulanan bir anketin değerlendirmesinden sonra bu ders için bir müfredat hazırlandı. Daha sonra literatür taraması yapılarak uygun materyaller seçildi ve öğrencilerin İngilizce düzeylerine uyacak şekilde adapte edildi. Tezin literatür taraması bölümündeki her alt bölümün arkasına konuyla ilgili tartışma sorulan ve küçük proje çalışmaları eklendi. 1. Bölüm, çalışmanın temelini ve bu çalışmaya iten problemi, tezin amaç ve kapsamım, öngörülen kısıtlamaları ve anahtar terimlerin tanımlarını içermektedir. 2. Bölüm, İngiliz Dili Eğitimi öğretim elemanlarına uygulanan anketi ve değerlendirmesini içermektedir. 3. Bölüm, tezin ana bölümünü oluşturmaktadır ve aynı zamanda literatür taraması olarak tasarlanmıştır. 5 alt bölümü vardır: İlk bölüm, dil ve beyin ilişkisi ile ilgilidir. Dil ve dilin özellikleri ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra beyin yapısı ve dil alanları, beyin yan kürelerinin dille olan ilişkisi, dil bozuklukları ve 'kritik yaş hipotezi' gibi konular ele alınmaktadır.IV ÖZET KARAATA, Cemal.“İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde okutulan 'Dil Edinimi' dersinin ders materyallerinin hazırlanması”, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışma, üniversitelerin İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde 2. yıl Güz Dönemi'nde okutulan 'Dil Edinimi' dersi için (özellikle de Hacettepe Üniversitesi ingiliz Dili Eğitimi Bölümü'ne yönelik olarak) ders materyallerinin hazırlanması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın yapılmasının temel nedeni, bu ders için 2. sınıf öğrencilerinin seviyesine uygun kapsamlı bir ders kitabının olmaması ve konuyla ilgili yayınlanmış kitapların öğrencilerin araştıramayacağı kadar çok ve akademik olmasıdır. Bu durum, hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için problem doğurmaktadır. 8 farklı üniversiteden 10 öğretim elemanına uygulanan bir anketin değerlendirmesinden sonra bu ders için bir müfredat hazırlandı. Daha sonra literatür taraması yapılarak uygun materyaller seçildi ve öğrencilerin İngilizce düzeylerine uyacak şekilde adapte edildi. Tezin literatür taraması bölümündeki her alt bölümün arkasına konuyla ilgili tartışma sorulan ve küçük proje çalışmaları eklendi. 1. Bölüm, çalışmanın temelini ve bu çalışmaya iten problemi, tezin amaç ve kapsamım, öngörülen kısıtlamaları ve anahtar terimlerin tanımlarını içermektedir. 2. Bölüm, İngiliz Dili Eğitimi öğretim elemanlarına uygulanan anketi ve değerlendirmesini içermektedir. 3. Bölüm, tezin ana bölümünü oluşturmaktadır ve aynı zamanda literatür taraması olarak tasarlanmıştır. 5 alt bölümü vardır: İlk bölüm, dil ve beyin ilişkisi ile ilgilidir. Dil ve dilin özellikleri ile ilgili temel bilgiler verildikten sonra beyin yapısı ve dil alanları, beyin yan kürelerinin dille olan ilişkisi, dil bozuklukları ve 'kritik yaş hipotezi' gibi konular ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to prepare course materials for 'Language Acquisition' course offered in the Fall term of 2nd year at English Language Teaching Departments, with specific reference to Hacettepe University ELT Department. The rationale behind this study is that there is no single comprehensive coursebook for this course, which is suitable to the level of 2nd year students and the literature is too vast and highly academic for 2nd year ELT students to search and to learn by themselves. This situation causes problems not only for students but also for lecturers. After the evaluation of a questionnaire administered to 10 lecturers from 8 different universities, a syllabus has been designed for the course. Then the literature has been reviewed and suitable materials have been selected. These materials have been modified (when necessary) according to the proficiency level of the target students. After each chapter of the review of literature section of the thesis, small projects and discussion questions have been added. CHAPTER 1 states the background of the study and the problem that leads to it; the aim and scope of the thesis together with certain anticipated limitations, and definition of key terms. CHAPTER 2 gives the details and the evaluation of the questionnaire designed for ELT lecturers. CHAPTER 3 is the main section of the thesis, which is also the review of literature part. This chapter is formed of 5 sections. The first section is about language and brain relationship. After a basic knowledge of language and its fundamental properties, issues like brain structure and language areasvıı in the brain, lateralization, hemispheric dominance, language disorders and critical age hypothesis are handled. The second section gives the details of first language acquisition, including related theories, stages and some key issues of FLA, and a comparison of it with second language acquisition. The third section's theme is second language acquisition. First, the concepts of first, second and foreign languages are explained. Then, major theories of second language acquisition are introduced in detail. In the last part of the chapter, the issues of error analysis and mother tongue interference are handled. The fourth section examines the following topics: individual differences and second language acquisition, learning styles and language learning strategies, and the relation between language acquisition and personality factors. The last section studies the theories of learning in a general sense. With this chapter, it is expected that students will elaborate and complete their knowledge of theories of language acquisition. CHAPTER 4 is the conclusion part of the dissertation and states the background of the study together with its aim, scope, limitations and a short summary. It also sums up the conclusions and implications of the study. As a result of this study, it is aimed and expected that ELT students will have a file of materials appropriate to their level for 'Language Acquisition' course and will te able to get access to what they need for this course.Key Words acquisition, learning, first language acquisition, second language acquisition, theory of first language acquisition, theory of second language acquisition, affective variables, learning styles, language learning strategies, theory of learning.