Milliyetçilik: Simgeleri ve Törenleri. Cumhuriyet'in iki dönemi arasında bir karşılaştırma
Nationalism: Its symbols and festivals. A comparison between two period of the republic
  1. Tez No: 160325
  2. Yazar: İLKER ÇAYLA
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. SİBEL ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ÇAYLA, İlker. Milliyetçilik: Simgeleri ve Törenleri. Cumhuriyet'in İki Dönemi Arasında Bir Karşılaştırma, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 En geniş haliyle, bu çalışma milliyetçilik ve milli kimliğin sembolik inşa sürecini ele almaktadır. Uluslar belirli bir kültürel grup ve devlet arasında bağ kurmaya dayalı ideolojik inşalardır. Bu anlamda modern bir söylem olarak ulusçuluk, kısmen, devlet oluşumunun homojenleştirici tasavvurunun bir sonucudur diyebiliriz. Ulus kavramı“iktidar”ve“beden”kavramlarıyla yakından bağıntılıdır. İktidar dolayımsız bir hükümranlıktan çok sayısız pratikler içinde uygulanan bir kavram olarak ele alınmaktadır. Aynı bağlamda yurttaş olarak modern beden yasal bir statü olmanın yanında milli kültüre adapte olan kültürel-sosyal bir söylem olarak gündeme gelir. Peki bu sembolik düzen nasıl inşa edilmiştir? Ulusal ritüellerin sembolizminin değerlendirilmesi bize bu soruya bir cevap şansı verebilir. Ulusal ritüeller, semboller, marşlar ulusal bütünlüğü geliştirir; sınırlar sembolik olarak çizilir. Türkiye'nin devlet elitleri yeni Cumhuriyet'in simgesel temsillerinin ön planda olduğu birçok ulusal gün ve sembol meydana getirmişlerdir. Bu çalışmada ulusal simgeciliğin iki farklı dönemi incelenmiştir. 1930'lu yıllarda ulusal kutlamalar,“ordu-ulus”anlayışının tahayyül dünyasını biçimlendirdiği asker-bürokrat elit tarafından organize edilmişler, buna karşın 1980'lerden başlayarak ulusal simgeciliğin post-endüstriyel tüketim kültürü kalıpları ve iletişimsel kontrol teknolojileri tarafından şekillendiği sonucuna varılmıştır. Ulusal simgecilik sermaye birikim süreci ışığında tahlil edilmiştir. Anahtar Sözcükler Milliyetçilik, İktidar, Beden, Kimlik, Simgecilik, Ritüel, Ulusal Bayramlar, Ordu-ulus Sivil din, Sermaye birikimi
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ÇAYLA, İlker. Nationalism: Its Festivals and Symbols: A Comparison Between Two Period of the Republic, Thesis for Master's Degree, Ankara, 2005. Broadly speaking, this study addresses the relationship between nationalism and the symbolic construction of identity. Nations are ideological constructions seeking to forge a link between cultural group and state. Nationalism as a modern discourse is partly an effect of the homoginizing projects of the state formation. The concept of nation is closely conncet with concepts of power and body. Power is exercised rather than possessed that is to say it is incorporated in numerous practices. In the same context, modern body as a citizen has provided not only a legal but also a cultural - social identity adopt national culture. How this symbolic order constructed? The analysis of the symbolism of the national rituals allows us to glimpse an answer. National rituals, symbols, anthems foster national unity; boundries are symbolically marked. State elites of Turkey has created a series of national days and symbols that feature symbolic representations of the new Republic. National symbolism of two different periods have been examined in this study. It is concluded that national festivals, in the 1930s, were organised by bureaucrtatic military elites whose imaginations were strongly coloured by“army-nation”concept and starting from 1980s to the present, on the other hand, national symbolism have been shaped by post-industrial consumer culture and cybernetic technologies of control. National symbolizn is analysed in the light of the process of capital accumulation. Key Words Nationalism, Power, Body, Identity, Symbolism, Ritual, National Festivals, Army-nation, Civic religion, capital accumulation