Makroekonomik değişkenlerin hisse senedi getirileri üzerine etkisi: Panel veri analizi
The effect of macroeconomic variables on stock returns: A panel data analysis
  1. Tez No: 160326
  2. Yazar: BAŞAK ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
11 ÖZET ÇAKAR, Başak. Makroekonomik Değişkenlerin Hisse Senedi Getirilen Üzerine Etkisi: Panel Veri Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Bu çalışmada, hisse senedi getirilerini etkilediği düşünülen ve iktisadi yazında tartışılan makroekonomik değişkenlerin, dünyanın farklı bölgelerinden seçilmiş ve farklı gelişmişlik düzeylerinde 17 adet ülke için, sözkonusu getirileri ne ölçüde açıklayabildiği araştırılmaktadır. Bu değişkenler, reel ekonomik aktivite, para arzı, faiz haddi, enflasyon ve döviz kurudur. Çalışmada öncelikle, sözkonusu makroekonomik değişkenlerin, bu getirileri hangi mekanizmalarla etkilediklerine ilişkin bir literatür taraması yapılmış, sonrasında ise Panel Veri Analizi yöntemi kullanılarak hisse senedi getirileri ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki test edilmiştir. Panel Veri Analizi, değişkenlerin 1993-2003 dönemi dahilindeki üçer aylık zaman serileri kullanılarak yapılmıştır. Bu çerçevede, öncelikle ülkeler arasında ekonomik şartlar, finansal piyasaların derinlik ve etkinlik özellikleri, bireylerin yatırım tercihleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan heterojen yapı ortaya konulmaya çalışılmış, sonrasında ise ülkelere özgü şartların etkisi dikkate alınarak analiz genişletilmiştir. Çalışmanın ana bulgusu; hisse senedi getirilerindeki değişimlerin küçük bir bölümünün analize dahil edilen makroekonomik değişkenler tarafından açıklanırken, büyük bir bölümünün ülkelere özgü şartlar ve modele dahil edilemeyen finansal ve ekonomik faktörler tarafından açıklandığıdır. Panel Veri Analizi, ülkeler, gelişmişlik düzeylerine göre ayrı ayrı gruplandınlarak yapıldığında dahi, bu gruplar arasında, ele alınan makroekonomik değişkenlerin hisse senedi getirilerini açıklama gücündeki yetersiz olmaları durumu değişmemektedir. Anahtar Sözcükler Hisse Senedi Getirileri, Reel Ekonomik Aktivite, Para Arzı, Faiz Haddi, Enflasyon, Döviz Kuru, Heteroj enlik
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ÇAKAR, Başak. The Effect of Macroeconomic Variables on Stock Returns: A Panel Data Analysis, Ma. Thesis, Ankara, 2005 In this work it is investigated to what extent the macroeconomic variables that are discussed to affect stock returns in the literature are able to explain these returns in 17 countries at different income levels and from different regions of the world. These macroeconomic variables are real economic activity, money supply, interest rate, inflation and exchange rate. In the study, firstly; the literature is surveyed in order to explain through which mechanisms the macroeconomic variables influence the stock returns. And then the relationship between the variables in question and stock returns are tested through a Panel Data Analysis. The Panel Data Analysis is made using the quarterly time series of the variables in 1993-2003 period. In this framework, the heterogenity among the countries coming from the factors such as the economic environment, the pecularities of depth and efficiency of the financial markets and the investment strategies of the individuals is tried to be exposed and afterwards the analysis is augmented by taking the country specific conditions into consideration. The main finding of this work is that while only a small part of the stock returns is explained by the macroeconomic variables taken into the analysis, a major part of the stock returns are explained by the country specific conditions and exceptional financial and economic factors that are not included in the model. Moreover; even if the Panel Data Analysis is made by the way that the countries are grouped according to their income levels; the fact that the chosen macroeconomic variables have insufficiency in explanatory power does not change within the groups. Key Words Stock Returns, Real Economic Activity, Money Supply, Interest Rate, Inflation, Exchange Rate, Heterogenity