İzmir ve civarında soğuk hava depolarında depolanan elmalarda depolama sırasında bozukluklardaki küf florasının saptanması konusunda bir araştırma
- Tez No: 16033
- Danışmanlar: PROF.DR. SANVER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, 1989 yılı üretim sezonunda İzmir ili civarında, 3'ü özel, l'i kamu sektörüne ait olan 4- ayrı soğuk hava deposunda depolanan elmalar araştırma materyali olarak seçilmiştir. Sadece çürük elmalardaki küfler izole edilmiş ve tanımlanmıştır. Ekim ayından Ocak ayına kadar soğuk hava deposunda depolanan elmalardan çürüklük gözlenemediğinden örnek alımlarına Ocak ayından itibaren başlanmıştır* örnek alırken çürük elmalar tercih edilmiş tir. Tüm çalışmamız boyunca 4 ayrı depodan 800 çürük elma toplanıp incelenmiştir» Katı ve yarıkatı gıdalar için önerilen yöntem kullanılarak bu çürük elmalardan 7 genusa ait 34- farklı küf türü izole edilip tanımlanmıştır. Bunlardan? 23 tür Penicillium,, 5 tür Aspergillus, 2 tür Alternaria, 1 tür Cladosporium, 1 tür Botrytiş ve 1 tür de Hormiscium genuslarına aittir. Çalışmamızda Çekirdek îçi Çürüklüğüne veya Siyah Çürüklüğe neden olan Alternaria alternata ve Alternaria tenuissima türlerini %Kahverengi-Gri Çürüklüğe neden olan Gladosporium herbarum türünü elmalardan izole ettik. Elmalarda çürüklük ajanı olmasa da sekonder olarak Kahve rengi- Gri çürüklüklerde hızlı gelişen Botrytiş c inere a ve Bhizöpus arrhizus türlerini izole ettik. Buna ilaveten mey ve ve sebze paraziti olarak bilinen Hormiscium stilbosporum türü de izole edilmiştir. Elmalardaki çürüklüklerde en sık rastlanan Penicillium türleridir. Bu türlerden Mavi-Yeşil Çürüklüğün etkeni olan Penicillium expansum en çok izole edilen Penicillium türü olmuştur. Penicillium cyclopium ve Penicillium verrucosum var. cyclopium türleri Penicillium expansum'a göre daha az sıklıkla izole edilmiştir. 71
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, in the neighbourhood of Izmir, in the 1989 production season, the storaged apples in four separa te storages, as three private and one state sector, were used as research material and isolated and identified moulds were only belonged to the rotten apples. Since we did not observed any rottenness on the storaged apples in the cold storage from October to January; samples were taken from January as beginning» We prefered rotten apples when we had collected the samples. We collected and examined 800 rotten apples from four separate storage during our study. Using the method proposed for solid and semi-solid foods j 34- different mould species belong to 7 genera were isoleted and identified from these rotten apples. Of these 23 species were belong to Penicilliuro, 5 species to Asper gillus» 2 species to Alternaria, 1 species to Cladosporium, 1 species to Botrytis and 1 species to Hprmiscium» In our study, Alternaria alternata and Alternaria tenuis s ima which are cause of Moldy-Core or Black Rot were *“?'? '”“r”? ----"*? ' isolated from the apples, Cladosporium herbarum the cause Brown-Gray Rot were isolated from the apples» We isolated Botrytis cinerea and Rhizopus arrhizus that are not rotten ness agents., but they are secondarily fast growing mould when Brown-Gray Rot occurs on the apples» In addition to this, Hormiscium stilbosporum that is known as fruit and vegetable parasite was also isolated,, It was found that Penicillium spp, were the most pre valent on the rottennesses of apples» The Penicillium expansum that is the cause of Blue-Green Rot was most isolated among the Penicillium spp8, Penicillium cyclopium and Penicillium verrucosus! var. eye lordum were isoleted less frequently according to Penicillium expansum» 72