İzmir Homa dalyanında yaşayan Ciconiiformes (leyleksiler) ordosu populasyonu üzerine gözlemler
  1. Tez No: 16034
  2. Yazar: CELAL KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
25 6. ÖZET Bu çalışma 1988-1990 yılları arasında gerçekleştirilmiştir Giconiif örmesin sayımları bir yıl boyunca, her ay düzenli olarak yapılmıştır. Sazlığın durumu gözlenmiştir, Ciconia ciconia ve Egrptta garzetta'nm yuva ve yavruları sayılarak yıllık verimlilikleri ortaya konmuştur. Türlerin biyolojileri hakkındaki bilgiler genişletilmeye çalışılmıştır, Ciconia ciconia'nın yavrularının uçma durumuna geldikten sonra ölüm nedenlerinin en önemlisinin elektrik telleri olduğu saptanmıştır. PleRadis fnlcinellua ve Ciconia nigra'nın araştırma sahanında tüm yıl kalabildiği sayım sonucunda tesbit edilmiştir. SUMMARY This study was done between 1908 and 1990. Giconiiformes were counted every month in a year. The position of the area Y/ith rushes was also observed» The annual production of Ciconia ciconia and Erxetta gars et t a was put forth by counting the nests and nestlings. Attempts were made to widen the information on the bio logy of species a The most important reason for the mortality of Ciconia ciconia nestlings; after reaching a flying stagef was observed to be the elebtric wires. At the end of counting Plegadis falçinellua ând Ciconia nigrş were seen to be able to live in th© study area throughout tba year.
Özet (Çeviri)