İzmir ili için jeotermal enerji kaynaklı absorbsiyonlu soğuk oda tasarımı.
A simulation of absorbtion refrigeration storage using geothermal energy source for İzmir.
  1. Tez No: 184748
  2. Yazar: TUNER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ivİZMİR İLİ İÇİN JEOTERMAL ENERJİ KAYNAKLI ABSORBSİYONLUSOĞUK ODA TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Tuner ŞAHİNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKasım 2006ÖZETTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji üretimi fosil yakıtlar tüketilerekyapılmaktadır. Fosil yakıtların yakın gelecekte tükeneceği ve Kyoto bildirisigereği dünya fosil yakıt tüketiminin sınırlandırılması çalışmaları göz önünealındığında yeni ve yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının kullanımalanlarının ve teknolojilerinin geliştirilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Ülkemizyeni, yenilebilir ve sürdürülebilir enerji kaynağı olan jeotermal kaynakbakımından dünyada yedinci sırada yer almaktadır. Yüzey sıcaklığı 40derecenin üzerinde 140 civarında kaynak bulunmaktadır. Tüm kaynaklarımızındeğerlendirilmesinin petrole eşdeğerinin 9 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır.Bu çalışmada İzmir ili Balçova bölgesinin jeotermal özellikleri dikkate alınarakbölgenin ihtiyacı olan meyve depolaması için elektrik ve doğal gazlı soğuk odasistemlerine alternatif bir jeotermal enerji kaynaklı soğuk oda tasarlanmıştır.LiBr-H2O çifti kullanarak tasarlanan jeotermal enerji kaynaklı absorbsiyonlusoğutma çevrimli soğuk odanın işletme maliyeti analizi ile elektrik ve doğal gazenerji kaynaklı absorbsiyonlu soğuk odaların işletme maliyeti analizleriyapılmış ve karşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 708.3.015Anahtar Kelimeler : Jeotermal Enerji, Absorbsiyonlu Soğutma;Sayfa Adedi : 107Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
vA SIMULATION OF ABSORBTION REFRIGERATION STORAGE USINGGEOTHERMAL ENERGY SOURCE FOR IZMIR(Thesıs For Master Degree)Tuner ŞAHİNGAZI UNIVERSITYSCIENCE INSTITUTENovember 2006ABSTRACTThe energy is produced by consuming the fuel from fossils in our country as inall over the world. When all the sources of fuel from fossils are run out in nearfuture and to the requirements of Kyoto declaration, when the studies onminimizing the world?s total fuel from fossils consumption are considered, itwill be nesessary to develop the new and renew true energy sources usage areaand the technologies of them. Among the other countries, Turkey is the seventhcountry who has new and renew energy sources. Approximately 140 sourcesover 40 C as the surface temparature are found. The results show that theevaluation of all the sources in our country is equivalent to 9 billion $ as in thefield of fuel oil . In this study, considering the geothermal characteristics ofBalçova Geothermal area, Izmır, an alternative absorption refrigeration storagehas been simulated for fruit storage to replace the refrigeration storage systemswith electric and natural gases. Operating cost analysis of the absorptionrefrigeratıon storage which is simulated using LiBr-H2O as the working fluidin the cycle, has been calculated and compared with the conventional absorptionrefrigeration storages with electric and natural gases.Science code : 708.3.015Key words : Geothermal Energy, Absorbtion RefrigerationNumber of pages : 107Advisor : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN