Kültür tarihinin yeniden inşasında müziğin rolü: Evrimci ve difüzyonist okulların karşılaştırılması
Role of music in the reconstruction of cultural history: Comparison of evolutionist and diffusionist schools
- Tez No: 160332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL ALTUNTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET HELVACI, Zeynep. Kültür Tarihinin Yeniden İnşasında Müziğin Rolü: Evrimci ve Difüzyonist Okulların Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Çalışmanın amacı, antropolojinin önemli bir konusu olan kültür tarihinin yeniden inşası sorununa müzik temelinden yaklaşan ve evrimci ve difüzyonist okullar çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmaların, teorik olarak irdelenmesidir. Bu bağlamda diğer bazı örneklerin yanı sıra, alana ilişkin literatürde önemli yeri olan Curt Sachs ve Alan Lomax'a ait çalışmalar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ayrı iki teorik yönelim görünümünde olmalarına karşın çeşitli ortak noktalan olan ve yer yer iç içe geçmiş bulunan evrimci ve difüzyonist okulların belirli yönelimlerini içeren bir teorik senteze ulaşılarak, kültür tarihinin yeniden inşasında müziğin işlevsel olarak yer alabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Antropoloji, kültür tarihi, müzik antropolojisi, difüzyonizm, evrimcilik, Curt Sachs, Alan Lomax.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HELVACI, Zeynep. Role of Music in the Reconstruction of Cultural History: Comparison of Evolutionist and Diffusionist Schools, Master's Thesis, Ankara, 2005. The aim of this research is to theoretically examine former studies on the reconstruction of the history of culture, a serious problem of anthropology, which approach the subject on the basis of music with an evolutionist and diffusionist point of view. Along with several other examples, studies of Curt Sachs and Alan Lomax, important figures in related literature, were examined comparatively in this context. It was concluded that by reaching to a theoretical synthesis that includes certain orientations of both evolutionist and diffusionist schools, which appear to be separate but actually have several common points, it is possible to use music functionally as a basis for the reconstruction of cultural history. Key Words Anthropology, cultural history, anthropology of music, diffusionism, evolutionism, Curt Sachs, Alan Lomax.