İzmir Körfezi'nde bulunan akivadesler (Tapes de cussatus L.) üzerine araştırmalar
- Tez No: 24252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nden toplanan akivadeslerin [Tapes decussatus L.) et verimi ve et ağırlığı ile vücut boyu, vücut eni, vücut kalınlığı, canlı ağırlık, kabuk ağırlığı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma için farklı iki ekolojik ortama sahip Çakalbumu (1. ist.) ve SÜYO (Homa) Dalyanı (2. ist.) seçilmiştir. Akivadesler, bu istasyonlarda, kürek ve elek yardımıyla toplanmıştır. Örnek toplama sırasında kullanılan elek göz açıklığı 20 mm'dir. Toplanan örneklerin her birinin vücut boyu, vücut eni, vücut kalınlığı, canlı ağırlık, kabuk ağırlığı ve et ağırlığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda, Çakalburnu'nda toplanan akivadeslerin ihraç sırasında yapılan 20.00-25.99 mm, 26.00-34.99 mm ve 35.00 mm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study. It has been searched to flesh productive and relation between flesh weight and body leght, body width, body thickness, body weight, shell weight of the short necked clams [Tapes decussatus L.) in the Izmir Bay. It was choosed Çakalburnu (1. Station) and SÜYO (Homa) Lagoon (2. Station) which have been two different ecological environment. Short necked clams collected by shovel and sieve which have been hole sizes of 20 mm. It has been attached body length, body width, body thickness, body weight, shell weight, flesh weight each of the short necked clams which is collected. At the end of this study, Body length groups are 20.00-25.99 mm, 26.00-34.99 mm and 35.00 mm