Astım hastalarında, hastalığa uyum ile algılanan sosyal destek, stresle başa çıkma tarzı, iyimserlik ve açıklama biçimi arasındaki ilişkiler
The relationship between adjustment to illness and perceived social support, explanatory style, optimism and coping with stress, in asthma patients
- Tez No: 160344
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
II ÖZET Altunbaş, Fitnat. Astım hastalarında, hastalığa uyum ile algılanan sosyal destek stresle başa çıkma tarzı, iyimserlik ve açıklama biçimi arasındaki ilişkiler. Doktora tezi, Ankara, 2005. Bu araştırma astım hastalarında cinsiyet, sosyal destek, stresle başa çıkma stratejileri, açıklama biçimi ve iyimserlik ile hastalığa uyum arasındaki ilişkileri incelemek ve söz konusu bu değişkenlerin hastalığa uyumun yordanmasına yaptıkları göreli katkıları belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla değişik hastanelerde ayakta tedavi gören 127 (63 kadın ve 64 erkek) astım hastasına Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Yükleme biçimi ölçeği ve Yaşam Yönelimi Testi uygulanmıştır. Ayrıca, Katılımcıların hastalığa uyum düzeyini belirlemek amacıyla hazırlanmış bir dizi soruyu yanıtlamaları sağlanarak üç farklı hastalığa uyum puanı elde edilmiştir. Sosyal destek, stresle başa çıkma stratejileri, açıklama biçimi ve iyimserlik ile hastalığa uyum arasındaki ilişkiler pearson momentler çarpımı korelasyonu, bu değişkenlerin hastalığa uyumun yordanmasına yaptıkları katkılar aşamalı regresyon analizi, hastalığa uyum açısından cinsiyete bağlı farklılıkların olup olmadığı ise MANOVA kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal destek ile hastalığa uyum arasında bir ilişkinin bulunmadığını, stresle başa çıkma stratejilerinden problem çözme ile hastalığa uyum arasında pozitif, kaçınma ve sosyal destek arama ile hastalığa uyum arasında ise negatif bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. Benzer şekilde İyimserlik ile hastalığa uyum arasında pozitif, depresif ya da kötümser açıklama biçimi olarak adlandırılan eğilim ile hastalığa uyum arasında ise negatif bir ilişki olduğu gözlenmiştir.Ill Sosyal destek, stresle başa çıkma stratejileri, açıklama biçimi ve iyimserlik değişkenlerinin hastalığa uyumun yordanmasına yaptıkları göreli katkıları belirlemek amacıyla uygulanan aşamalı regresyon analizinin sonuçları, tüm stresle başa çıkma stratejileri ve iyimserlik ile depresif/kötümser açıklama biçiminin genel-özel boyutunun hastalığa uyumun yordanmasına anlamlı katkılarının olduğunu göstermiştir. MANOVA sonuçları üç ayrı hastalığa uyum ölçümünden sadece birinde cinsiyete bağlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre, astım hastası kadın katılımcılar, erkek katılımcılara göre hastalığa daha iyi uyum sağlamışlardır. Anahtar Sözcükler : Hastalığa Uyum, Stresle Başa Çıkma, Algılanan Sosyal Destek, iyimserlik, Açıklama Biçimi.
Özet (Çeviri)
w ABSTRACT Altunbaş, Fitnat. The relationship between Adjustment to illness and Perceived Social Support, Explanatory Style, Optimism and Coping with Stress, in asthma patients. Ph. D. Dissertation. Ankara, 2005. The relationship of adjustment to illness with gender, perceived social support, coping strategies, dispositional optimism and explanatory style were examined in an accidentally selected sample of 127 asthma patients (64 male, 63 females) seeking treatment in various hospitals Participants were administered Multidimentional Scale of Percevid Social Support Coping Strategies Scale, Attributional Style Questionnaire and Life Orientation Scale together with some questions aiming to determine the level of adjustment to the illness. The data were analyzed using Pearson Product Moment Correlation, stepwise regression and MANOVA. The results showed that participants' adjustment levels were positively related with optimism and the coping strategy of problem solving and negatively related with depressive explanatory style and the coping strategies of seeking social support and avoidance. It was also found that the coping strategies of problem solving, seeking social support and avoidance, global-specific dimension of depressive explanatory style and optimism significantly predicted adjustment to the illness. The results of MANOVA yielded a significant main effect of gender on one of the three measures of adjustment showing that female participants, as compared with male participants were better adjusted to their illness. Key Words Adjustment to Illness, Coping with Stress, Perceived Social Support, Optimism, Explanatory Style.