Uluslararası okuma becerilerinde gelişim projesi (PIRLS)'nde Türk öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler
The factors that effect the achievement of Turkish students in progress in international reading literacy study (PIRLS)
- Tez No: 160354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ill ÖZET ALKAN, Meral. Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Projesi (PIRLS)'nde Türk Öğrencilerin Başarılarını Etkileyen Faktörler, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırmada, ilköğretim 4. sınıflarda PIRLS (Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim) Projesi kapsamında uygulanan anket verilerinin okuma becerileri başarısını yordama gücüne bakılmıştır. Araştırmacı tarafından benzer veri grupları için indeksler oluşturulmuştur. Bu indeksler; evde yapılan okuma etkinlikleri indeksi; okulda yapılan okuma sonrası etkinlikler indeksi; öğrencinin okumaya karşı tutumu indeksi; öğrencilerin okuma konusunda kendilerine duydukları güven indeksi ve evde bulunan eğitim kaynakları indeksidir. Bu indekslerin bölgelere ve cinsiyete göre dağılımına bakılmış, bu değişkenlerin başarıyı yordamada ne kadar etkili olduğu araştırılmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizine yedi adım dahil olmuştur. Okuma becerilerinde başarıyı en iyi yordayıcı değişkenin öğrencinin okumada kendine duyduğu güven olduğu görülmektedir. Adımsal regresyon analizinde öğrencinin kendine duyduğu güven okuma becerileri başarısının % 17 'sini açıklamaktadır. Adımsal Regresyon analizinde öğrencinin okumada kendine duyduğu güvene ek olarak denkleme sırasıyla, evde bulunan kitap sayısı, okumaya karşı tutum, evde bulunan eğitim kaynaklan, okuma sonrası yapılan etkinlikler, cinsiyet ve okul dışında yapılan etkinlikler girmiştir. Okuma sonrası yapılan etkinlikler ile okuma becerileri başarısı arasında negatif bir korelasyon vardır. Okuma sonrası yapılan etkinliklerin sıklığı arttıkça başarının düştüğü görülmüştür. Yedi değişken birlikte ele alındığında okuma becerileri başarısı ile kestirilen basan düzeyi arasında 0.52 korelasyon bulunmuştur. Kurulan denklem ile okuma becerileri başarısındaki değişkenliğin %27'sinin denkleme girebilen yedi değişkenle açıklanabildiği görülmüştür.IV Okulda yapılan okuma etkinliklerinin denkleme giremediği için okuma becerileri başarısını yordayan bir değişken olmadığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler PIRLS, IEA, Okuma Becerileri, Açık Uçlu Sorular
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALKAN, Meral. The Factors that Effect the Achivement of Turkish Students in Progress in International Reading Literacy Study (PIRLS), Master Thesis, Ankara, 2005. The main goal of this study is to find out how the PIRLS questionaire data can predict the PIRLS achivement scores of 4th grade students. Variable indexes have been formed by the researcher by putting the similar data in the same group and taken their average scores. These indexes are; reading activities out of school; reading activities at school; after reading activities at school; students' attitudes toward reading; student's self confidence in reading and educational resources at home. The distribution of these indexes' scores all over the 7 geographical regions of Turkey has been taken into consideration and it has been searched how effective these variables in prediction of PIRLS achivement scores of 4th grade students. In multi-regression analysis, 7 variables significantly contributing to the variance accounted are included. The students's self confidence in reading predicts the PIRLS achivement score most. In stepwise regression analysis, students' self confidence in reading predicts 17 % of the achivement score in PIRLS. In addition to this, the number of books at home; students' attitude toward reading; educational resources at home; after reading activities at school; gender and activities out of school variables included in regression analysis sequencely. There is a negative correlation between after reading activities at school and PIRLS achievement score. When the frequency of after reading activities at school increases, PIRLS achivement score decreases. The correlation between these 7 variables and PIRLS achivement score is 0.52 and 27 % of PIRLS achivement score can be predicted by the regression equation.VI Reading activities at school not accounting for significant portions of variance hasn't been included in the equation. Keywords PIRLS, IEA, Reading Literacy, Open Ended Questions.