Öğretim materyallerinin başarıya, tutuma ve kalıcılığa etkisi
The effect of teaching material on the achievement, attitude and retention
- Tez No: 160353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bu araştırma, öğretim materyallerinin başarı, tutum ve kalıcılığa etkisini sınamıştır. Öğretim materyallerinin kullanıldığı etkinliklerde; power point sunusu, ünitelerle ilgili vcd, hazırlanmış asetatlar ve bunun gibi materyaller işe koşulmuştur. Bu araştırma 2003-2004 öğretim yılında ve Ankara ili Çubuk ilçesi Akkuzulu İlköğretim Okulu' nda uygulanmıştır. Toplam 68 beşinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülen bu araştırmada“ön-test son-test kontrol gruplu”deneysel desen kullanılmıştır. Gruplar seçkisiz yolla deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda araştırmacı tarafından geliştirilen veya temin edilen öğretim materyalleri kullanılmıştır. Kontrol grubunda geleneksel öğretim devam etmiştir. Araştırmada elde edilen veriler t- Testiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri; Fen ve Sosyal bilgiler derslerinin sonunda uygulanan basan, tutum ve kalıcılık testleri aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. İlköğretim 5. sınıf fen bilgisi dersinde öğretim materyalleri kullanılan grubun bilgi ve bilgi üstü basan düzeyi puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun bilgi ve bilgi üstü basan düzeyi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir. 2. İlköğretim 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğretim materyali kullanılan grubun bilgi ve bilgi üstü başarı düzeyi puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun bilgi ve bilgi üstü basan düzeyi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir.11 3. İlköğretim 5. sınıf fen bilgisi dersinde öğretim materyali kullanılan grubun tutum puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun tutum puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir. 4. İlköğretim 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğretim materyali kullanılan grubun tutum puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun tutum puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir. 5. İlköğretim 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğretim materyali kullanılan grubun kalıcılık puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun kalıcılık puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir. 6. İlköğretim 5. sınıf fen bilgisi dersinde öğretim materyali kullanılan grubun kalıcılık puan ortalamaları ile kullanılmayan grubun kalıcılık puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, öğretim materyalleri kullanılan deney grubu lehinedir. Sonuç olarak, öğretim materyallerinin başarıya, tutuma ve kalıcılığa etkisi altı denence üzerinde sulanmıştır. Bu araştırmada, toplam altı denencenin altısında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretim materyallerinin kullanımı öğrencilerinin başarılarında, derse olan tutumlarında ve bilginin kalıcılığında olumlu etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has tested the effect of teaching material on the achievement, attitude and retention. Within the teaching material, power point, vcd, slide vs. has been taken into consideration. This research has been carried out at Akkuzulu Elementary School in the district of Çubuk an province of Ankara within the educational term of 2002-2003. In this research, which was carried out totally with 68 fifth-grade students, the experimental design of“pretest - posttest control group”has been used. The groups have been assigned randomly to the experimental and control groups. The groups have been controlled readiness variables,“teaching material”devised by the researcher has been used in the experimental group. Traditional education has continued within the control group. The data obtained from the research have been analyzed with the t-Test analysis. Research data have been obtained: Tests of achievement, retention and attitude scale has been used in experimental and control groups for science and social lessons The findings obtained from the research can be summarized as follows: A considerable difference by means the achievement level has been found between the experimental group in which the teaching material had been used and control group in which the traditional education had been used in science lesson and social lesson of fifth- grade. This difference is in favor of the experimental group in which teaching material had been used.IV A considerable difference by means the attitude level has been found between the experimental group in which the teaching material had been used and control group in which the traditional education had been used in science lesson and social lesson of fifth- grade. This difference is in favor of the experimental group in which teaching material had been used. A considerable difference by means the retention level has been found between the experimental group in which the teaching material had been used and control group in which the traditional education had been used in science lesson and social lesson of fifth- grade. This difference is in favor of the experimental group in which teaching material had been used. In conclusion, the effect on the level of achievement, attitude and retention of teaching material on the fifth-grade science and social lessons was tested on a total of six hypotheses. In this research, significant differences were observed in the six hypotheses out of the six. Those differences are in favor of the experimental group in which teaching material had been used.