XVII. yüzyılda Kudüs merkez ve çevresinde gayrimüslim nüfus
Non-muslim population in the central Jerusalem and its subdistricts XVII. century
  1. Tez No: 160364
  2. Yazar: HİLAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Kudüs Sancağına ait 1691 tarihli Cizye Defterini esas alarak XVII. yüzyılda Kudüs Merkez ve Nahiyesinde gayrimüslim nüfusu çeşitli açılardan ortaya koymayı amaçlamıştır... İncelenen bu defter H.1102 (M. 1691) tarihli olup İstanbul'da Başbakanlık Osmanlı Arşivinde 3643 no ile kayıtlıdır. Bu defterden elde edilen verilere dayalı olarak -Kudüs Merkez, Remle, Hayfa, Yafa, Gazze, Ludd, Beytüllahm, Beyt Çala ve Nablus'da oturan Hıristiyan ve Yahudilerin tahmini nüfusu, mali durumları, mesleki durumları ve fiziksel özellikleri tespit edilmiş ve tablolar halinde sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Kudüs, Gayrimüslim, Nüfus, Dini Durum, Mali Durum
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining the population of non-muslims from different aspects in the central Jerusalem and its subdistricts based on the. Cizye (head-tax) Register belonging to Kudüs Sanjak in 1691. The register analysed is recorded in the Prime Ministry's Ottoman Archives in Istanbul with the number of 3643 and dated 1691/ 1 102. Based on the data obtained from this defter, We attempt to estimate the population, financial conditions, jobs and appearances of non-Muslims living in the central Jerusalem, Remle, Hayfa, Gazze, Yafa, Gazze, Lutt, Beytüllahm, Beyt Cala and Nablus and give the statistical results in tables. Key Words Jerusalem, Non-Muslim, Population, Religious Condition, Financial Condition