XVI. yüzyılda Kudüs Merkez ve nahiyesinde nüfus ve etnik yapı
XVI. century in the Central Jerusalem and its subdistrict the population and ethnic pattern
- Tez No: 86300
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma. Kudüs Sancağı'na ait olan 5 mufassal tahrir defterini esas alarak. XVI. yüzyılda Kudüs Merkez ve Nahiyesinde nüfus ve etnik yapıyı ortaya koymayı amaç edinmiştir. İncelenen bu defterlerden ilk üçü İstanbul'daki Başbakanlık Osmanlı Arşivi' nde bulunmaktadır. Bunlardan ilki 427 no ile kayıtlı olup. H. 932 (M. 1525-6), ikincisil015 no ile kayıtlı olup H. 945 (M. 1538-9) tarihlidir. Üçüncü defter ise, 289 no ile kayıtlı olup, H. 961 (M. 1553-4) tarihlidir. Defterlerin diğer ikisi ise Ankara'da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyûd-ı Kadîme Arşivi'nde bulunmaktadır. Bu defterlerden ilki 1 12 no ile kayıtlı olup, H.1005 (1596-7) tarihlidir. Bu defterlerden elde edilen verilere dayalı olarak. Kudüs şehrinde ve köylerinde mevcut nüfus tahminen hesaplanmış, sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Yerleşim birimlerinde bulunan nüfus oranlarında meydana gelen değişimler, yıllara göre tespit edilmiş, grafikler halinde sonuçlar sunulmuştur. Çalışmamızın diğer aşamasında defterlerde kayıtlı olan bilgilere dayalı olarak etnik unsurlar (Gürcüler. Ermeniler. Kiptiler. Rumlar. Habeşliler v.s.) tespit edilerek bu unsurların nüfus durumları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining the population and ethnic pattern in the Central Jerusalem and its subdistrict based on 5 mufassal registers belonging to Kudüs Sanjak in XVI. century. Of the registers analysed, three are in the Prime Ministry's Ottoman Archieve. The first register is recorded with the number of 427 dating 1525- 6/932 and the second with the number of 1015 dating 1538-9/945. The third deftar is recorded with the number of 289 dating 1553-4/961. The other two deftars are in the Kuyûd-ı Kadîme Archieve in General Directorate of Tapu and Kadostro in Ankara. The first one is recorded with the number of 1 12 dating 1596-7 / 1005. Based on the data obtained from these deftars, population of the Jerusalem and its villages were estimated, and the result are given in tables. Yearly population changes in certain settlements were determined and they are presented graphically. Also ethnical elements (Georgians, Armenians, Egyptians, Greeks, Ethiopians, etc.) were identified recorded in the deftars and information regarding their population are reported.