Yeni buluntular ışığında Kütahya keramiklerinin değerlendirilmesi (1979-1991 yılları)
  1. Tez No: 30815
  2. Yazar: FARUK K. ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARA ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
yo- 12- ÖZETLER 17. ve 18. yy.la tarihlendirilen, Kutana keramikleri çeşitli müze ve kolleksiyonlarda yer almakta ve bunlar genel keramik literatüründe bezeme özelliklerine göre tarihlendirilmektedir. Bu çalışmanın konusu 1979 - 1991 yılları arasında Kütahya'da yapılan inşaat harfîyatlan sonucu ortaya çıkan keramik buluntuları ve firm kalıntılarının değerlendirilmesi sonucu, Kütahya'da 14. ve 15. yy. da Kütahya keramik üretiminin gerçekleşirilmiş olması, bunun yanında 17. ve 18. yy. da keramik üretimi yapan atefyelerin bulunduğu alanın saptanmış olmasıdır. Hafriyat sonucu buluntular kronolojik ve teknik özelliklerine göre gruplandırılarak, bu keramiklerin mikroskobik kesitleri ve kimyasal analizleri yapılarak iznik keramikleri ve kendi alt grupları ile karşılaştınlarak teknolojileri üzerinde durulmuştur. Günümüz Kütahya keramik teknolojisi ile bağıntıları saptanan 17. ve 18. yy. Kütahya keramiklerinin üretim teknolojilerinin genel bir süreklilik gösterdiği tesbit edilmiştir. Arşiv kaynaklarının incelenmesi sonucu Kütahya keramiklerinin dönemleri içindeki önemi vurgulanmıştır. 17. ve 18. yy. da üretilen Kütahya Fincan markaları bilinenlerle karşılaştınlarak yeni bulunan markalar için ayrı bir liste düzenlenmiştir. Hafriyat buluntulan olarak ele göçen keramik fragmanları ve keramik firm kalıntıları ile firm malzemeleri tanıtımı sonucu, Kütahya'da sistematik ciddi bir Kütahya Çini ve Keramik Kazısı " üzenlenmesi gereği belirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kütahya ceramics,dating from the period of the 17* - 18* century have been displayed in several museums and collections, and they have been dated in general ceramic literature according to their decoration properties. According to the appraisments of ceramic and kiln finds are mode during the building excavations of 1979 - 1991, the ceramic productions have been done in the period of the 14* - and 15th century. The area of ceramic ateliers which are belonged to 17th - and 18 century as determined and examined. Resulting of these excavations, the finds are all exhibited and grouped in a list according to their chronological and tecnicdl properties. Also the microscopic cross sections and chemical analyses of these ceramics are examined and compared with their own subgroups and Iznik ceramics. Beside this, their technologies are studied. It has been pointed out that the production technology of the 17* - and 18 century Kütahya ceramics have the some technology with today's Kütahya ceramic production! As a conclusion examinations of archives emphasized the importance of Kütahya ceramics within if s period. Comparing the Kütahya Ceramic kilns with old îznik kilns and antique Middle-East kiln types, it has been determined that they have kept their plan continuity. Comparing Kütahya“Cup Marks”which are produced in the period of the 17* - and 18th century, with the known samples, a new seperated list is arranged. Conclusion of presantation of ceramic fragments, ceramic kiln remnants and kiln apparatus which are found in excavations mdicolc the importance of systematic and need of on actuals ^Kütahya Tile and Ceramics Excavation "J?