Erken Tunç Çağı Batı Anadolu'da oyuncaklar
Toys in Western Anatolia in Early Bronze Age
- Tez No: 590130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında Erken Tunç Çağı'nda Batı Anadolu'daki oyuncaklar ve oyuncak olması muhtemel maddi kalıntılar incelenmiştir. Erken Tunç Çağı Batı Anadolu'da ve komşu coğrafyalarda farklı tarihlerde yaşanmıştır. Geçmişten günümüze devam eden araştırmalar sonucunda farklı öneriler ortaya koyulmakla beraber, bu öneriler arasındaki kronolojik farklar günümüzde gittikçe azalmıştır. Tunç Çağı sonrası için Oyun ve Oyuncaklar üzerine yapılan araştırmalar daha fazla somut bilginin elde edilebilmesi neticesinde daha kesin ve sağlıklı sonuçlar vermektedir. Fakat Batı Anadolu'da yazının henüz kullanılmadığı Tunç Çağlar için maddi bir kalıntının oyuncak olarak değerlendirilmesi güç bir meseledir ve yeni buluntular ışığında idol ya da figürin olarak tanımlanan bazı eserlerin oyuncak olma ihtimali üzerinde durulması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, toys or artefacts potentially considered as toys have been studied in Western Anatolia during the Bronze Age. Early Bronze Age happened in Western Anatolia and its neighbouring lands at different times. As a result of studies spanning from past to today, there are different suggestions about the exact dating of EBA; however. the chronological discrepancies between dates are more subtle today. Because of having more clear informations about after Bronze Age periods; studies on toys and games can give more definite and accurate results. It is a hard task to identify an artefact as a toy in Western Anatolia during Bronze Age as writing was not used yet. With the help of new studies, the possibility of identifiying some artefacts as toys called idols or figurines before is an area that demands further study.