Altı yaş çocuklarının matematiksel kavramlardan sınıflandırma ve sıralamayı high/scope eğitim programına göre kazanma durumlarının incelenmesi
Research the effect of high/scope education program on learning classing and ordering of mathematical concepts on 6 age children
- Tez No: 160531
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Altı yaş çocuklarının matematiksel kavramlardan sınıflandırma ve sıralamayı kazanmalarında High/Scope eğitim programının etkisini ortaya çıkarmak bu araştırmanın amacım oluşturmaktadır. High/Scope yaklaşımına göre hazırlanan eğitim programının uygulanması sonucunda çocukların matematiksel kavramlardan sınıflandırma ve sıralamayı kazanıp kazanamadıkları araştırılmıştır. Araştırmaya iki ilköğretim okulunun anasınıfından 24'ü kız, 16'sı erkek olmak üzere toplam 40 çocuk katılmıştır. Sınıflandırma için 20, sıralama için 20 çocuktan oluşan iki ayrı grup oluşturulmuştur. Araştırmada ön test-eğitim-son test deseni içinde çalışılmıştır. Bu çalışmada kullanılmak üzere araştırmacı tararından High/Scope yaklaşımına göre sınıflandırma ve sıralama eğitim programı hazırlanmıştır. Bu program çerçevesinde, çocuklara sınıflandırma ve sıralama eğitimi verilmiştir. Eğitimden önce ve sonra“Matematiksel Kavramlar Sınıflandırma ve Sıralama Kontrol Listeleri”ön ve son test olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ANOVA ve t-testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan analizlerde 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Sonuç olarak; Matematiksel Kavramlar Kontrol Listesi'nin“Sınıflandırma ve Sıralama Bölümlerininsonuçlan istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, eğitime alınan çocukların öntest ve sontest puanları arasında anlamlı farklar ortaya çıktığı bulunmuştur. Altı yaş çocuklarına uygulanan ”High/Scope Yaklaşımına Göre sınıflandırma ve Sıralama Eğitim Programı"nın, matematiksel kavramlardan sınıflandırma ve sıralama puanlarım olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Programa katılan çocukların son test puanlarının, eğitimden önce uygulanan önIV test puanlarından daha yüksek olması, verilen eğitimin olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Bu nedenle erken çocukluk yıllarında, çocukların matematiksel kavramlarım destekleyen High/Scope Eğitim Programı'nın uygulanması durumunda daha verimli sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate the effect of High/Scope Education Program on learning classing and ordering of mathematical concepts on 6 age children. Whether children could learn the mathematical concepts, classing and ordering, or not was investigated by the application of education program which was prepared according to High/Scope Education Program. Totally 40 children of which 24 are girls and 16 are boys, from preschool of 2 primary schools were included in this study. Two separate groups of 20 children, one for classing and one for ordering, were created. During the study; pretest-education-final test model was used. In this research, Classing and ordering education program was prepared according to High/Scope approach by the researcher. In this program, selected children were given classing and ordering education. Classing and Ordering Control Lists of Mathematical Concepts were applied as pretest and finaltest. Collected data were analysed by the statistical program, SPSS 10.0. ANOVA and t-test were used for the analysis of data. The level of 0.05 was taken as confidence level. As a result of the statistical analysis of the results of classing and ordering parts of Mathematical Concepts Control Lists, it was found that there is an important difference between the children's grades of pretest and final test. The conclusion of the application of classing and ordering education program prepared according to High/Scope approach to 6 years old children is that it affects classing and ordering grades in positive way. That the children included in the program performed better in final test than in pretest proves the positive effect of given education. As a conclusion, better results are taken when High/Scope Education Program which aims mathematical concepts is applied to children in early childhood.