Evli çiftlerin evlilik doyumu ile gestalt temas biçimleri, bağlanma stilleri ve başaçıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between marital satisfaction and gestalt contact stylasi attachement styles, coping styles
  1. Tez No: 160559
  2. Yazar: BEHİRE KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
02. Özet Evlilik doyumu ve Geştalt temas biçimlerinin temel alındığı araştırmada yaş ve cinsiyet demografik değişkenlerinin yanı sıra bağlanma stilleri, başaçıkma tarzları ve Geştalt temas biçimlerinin evlilik doyumunu yordamadaki katkısını ortaya koymak araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Araştırma Nedensel Karşılaştırma ve Korelasyonel yönteme dayalı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi Ankara, Bursa, Kayseri, Ordu, İstanbul ve Trabzon illerinde yaşayan evli çiftler arasından tesadüfi olarak seçilmiş olan 200 evli çift, toplam 400 kişiden oluşmaktadır. İşlem uygunluğu olmayan testler araştırmadan çıkartılmış olup 384 kişi üzerinden istatistiksel analiz yapılmıştır. Kullanılan ölçeklerden Evlilik Doyum Ölçeği araştırmacı tarafından; Bağlanma Stilleri, Başaçıkma Tarzları ve Geştalt Temas biçimleri ölçeği diğer araştırmacılar tarafından geçerliği ve güvenirliği yapılmış ölçeklerdir. Araştırma Geştalt Terapi esaslı bir çalışmadır. Ölçeklerin uygulanması sırasında kişilere ölçme araçlarım eşlerinden bağımsız işaretlemeleri gerektiği uyarısında bulunulmuştur. Veri analiz yöntemleri olarak regresyon analizi, t testi, F testi ve korelasyona yer verilmiştir. İşlem sonucunda yaş ve cinsiyetin, temas biçimleri, bağlanma stilleri ve başaçıkma tarzlarının evlilik doyumunu yordadığı görülmüştür. Evlilik doyumu üzerinde tek basma cinsiyete dayalı farkın ise olmadığı görülmüştür. Çocuk sayısı, evlilik süresi ve evlenme biçiminin evlilik doyumunu etkilediği anlaşılmıştır. Evlilik doyumu düşük olan kadınları eşlerinin saptırma ve iç içe geçme temas biçimlerini daha sık kullandıkları görülmüştür. Evlilik doyumu üzerinde cinsiyet farkına rastlanmaması cinsiyet rollerinin değiştiğinin göstergesi olarak düşünülebilir. Yeni cinsiyet rolünde kendini açıkça ifade edip fikrinde ısrar eden, eşe bağımlı olmadan kendi ihtiyaçlarına duyarlı olan bir kadın profili ortaya çıkmaktadır. Bu ve diğer bulgular literatür ve önceki araştırmalar ışığında tartışılmış, sonraki çalışmalar için uygun öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
02. Summary The aim of this research, based on the marital satisfaction and Geştalt contact styles with age and sex demographic variables, is to show that Geştalt contact styles, attachment styles and coping styles help to predict the marital satisfaction. This study is based on causal comparative and correlational research methods. The sample of the study counsist of 200 couples, randomly recruited from Ankara, Bursa, Kayseri, Ordu, Istanbul and Trabzon. The questinnaires which are not suitable for the study have not been included. Statistical analysis has been applied to 384 people. Validity and reliability have been done by the researchers for the Marital Satisfaction Scale and by the other researchers for the Coping Styles Scale, Attachment Styles Scale and Geştalt Contact Styles Reorganized Form. Groups have been instructed to answer the questions independently from their partners. Regression analysis, t-test, F-test and correlation analysis techniques have been used as data analysis method. The result has shown that age and sex, the contact 'styles, the attachment styles and the copeing styles predict the marital satisfaction. However, the difference which was based on the sex alone did not affect the marital satisfaction. It has also been revealed that the number of children, the marriage period and the marrying type have affected the marital satisfaction. It has been seen that the women who have shown low marital satisfaction have been using their husbands' contact styles of confuse and desertion more often. Having no gender diffrences on marital satisffaction is taken as the conviction that sex-type roles might be in transition, especially on the part of women. Women seem to feel free to be more expressive of themselves, persuative, and demanding equality on the relationship between men. This might be an indication of they are becoming more sensitive to their relational needs. All these findings are discuassed in terms of previous research, and some new directions are given to the further studies. VIII