Komili Zeytinyağı Fabrikası atık çamurunun toprakta mikrobiyolojik ayrışabilirliği ve tarımsal amaçla kullanılma olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 16057
  2. Yazar: TÜLİN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Komili Yağ Fabrikası Arıtma tesisi atık ça murunun tarımsal amaçla kullanılabilirliğinin saptanması ve buna bağlı olarak topraktaki mikroorganizma grupları ve biyokimyasal o- laylar üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma materyali olarak 2 çamur dozu ile 1 azot dozunun kombine edildiği 3 farklı bünyedeki (kum, kil, tın) toprak örnekleri kullanılmıştır. Atık ça mur uygulaması yapılan topraklarda fiziksel, kimyasal, mikrobiyolo jik ve biyokimyasal analizler yapılarak elde edilen sonuçlar değer lendirilmiştir. Değerlendirmelere göre atık çamur uygulamasından sonra genel olarak topraklarda mikrobiyolojik ve biyokimyasal aktivite kriterleri artmış, yalnız bazı kombinasyonlarda ve uzun inkübasyon süresinde aktivite düşüşleri meydana gelmiştir. En yüksek aktivite artışı çoğunlukla Atık2+N kombinasyonlarında ortaya çıkmıştır. Kum ve Tın bünyeli topraklarda Aerob Selüloz parçalayıcı bakteriler, Kil bünyeli topraklarda ise Azotobakter ve Aerob Selüloz Parçalayıcı Bakteriler en fazla aktive edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This work concerns the effluent mud from the treament plant of the Komili Oil Factory and its possible use in agricultu re. Research was done on the microorganism groups in the soil and the biochemical effect on them. Research material consisting of 2 parts mud to 1 part nitrogen fertilizer was combined with 3 types of soil having different textures (sandy, clayey, loamy). Physical, chemical, microbiological and biochemical analysis of the mud was undertaken and results obtained. In general, the mud was shown to increase the microbiological and biochemical activity in the soil. However, in some combinations and with a long incubation period the activity decreased. The highest increase in activity came from 2 parts of mud and 1 part of N combination. Aerobic cellulose decomposing bacteria became more active in the sand and loamy soil, but the azotobacte- ria in the clayey soil became most aktive.