Turgutlu yöresi bağlarının beslenme durumunun toprak ve bitki analizleri ile incelenmesi
- Tez No: 16058
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZET Z. ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
67 ÖZET Bu araştırma Turgutlu ve yöresi bağlarının makro (N, P, K, Ca ve J%) ve mikro (Fe, Zn, Ma ve Cu) bitki besin elementleri ile beslenme durumlarını incelemek ve gelecekte gerçekleştirilecek gübreleme programlarına temel teşkil etmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla yöreyi temsil edecek şekilde seçilen 20 ayrı bağdan toprak ve bitki örnekleri alınmıştır. 0-25 cm. ve 25-50 cm. olmak üzere 2 ayrı derinlikten alınan toplam 40 adet toprak örneği ile meyve tutumu devresinde yaprak ayası ve yaprak sapı olmak üzere 2 farklı şekilde alınan toplam 40 adet bitki örneğinde gerekli fiziksel ve kimyasal analizler yapılarak bölge bağlarının beslenme durumları saptanmaya çalışılmış, ayrıca toprak ve bitki örneklerinin analiz sonuçları arasında temelde regresyon ve korelasyon analizlerine dayalı değişik ilişkiler aranmış ve bu sayede bağlarda toprak-bitki ilişkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bölgeyi temsilen seçilen bağlardan alınan toprak örneklerinde yapılan fiziksel ve kimyasal analizlerle bağ topraklarının toprak reaksiyonları 6.90-8.00, i» caCO^ 1.1-8.1, organik madde $ 0.1-1.3, eriyebilir total tuz £ 0.02-0.08, Kum kapsamları # 19.08-89.80, $ Şilt 6-52 ve İ» Kil kapsamlarının da % 2.56-30.92 arasında değiştiği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmeleri sonu¬ cunda araştırma sahasına giren bağ topraklarının büyük çoğunluğunun CaCO^, pH, eriyebilir total tuz ve bünye gibi Özellikleri yönünden bağ yetiştiriciliğine uygun nitelikte oldukları görülmüştür. Toprak örneklerinde yapılan kimyasal analiz sonucunda bağ topraklarının total azot kapsamları % 0.022-0.123,68 alınabilir fosfor 0.7-14.4 ppm, alınabilir potasyum 30-320 ppm, alınabilir kalsiyum 3.2-16.2 m.e./lOO g., alınabilir magnezyum 0.25-3.66 m.e./lOO g, alınabilir demir 1.78-9.2 ppm, alınabilir çinko 0.76-2.38 ppm, alınabilir mangan 1.48-10.6 ppm ve alınabilir bakır 0.94-10.46 ppm arasında bulunmuştur. Araştırmada alınan bitki örneklerinin analizleri sonu¬ cunda yaprak ayası örneklerinin kuru maddesinde % 2.7İ-3.55 K, 1» 0.17-0.26 P, % 0.87-1.25 K, İ» 1.47-2.01 Ca, İ» 0.33-0.48 %, 103-222 ppm Pe, 21-88 ppm Zn, 29-121 ppm ifa, 15-1006 ppm Cu bulunmuştur. Yaprak sapı örneklerinin kuru maddesinde de % 0.76-1.22 N, % Û.11-0.38 P, % 1.50-3.27 K, £ 0.94-1.44 Ca, & 0.39-0.86 %, 38-74 ppm Fe, 28-62 ppm Zn, 14-112 ppm Ma, 13-177 ppm Cu saptanmıştır. Öte yandan farklı yaprak kısımlar inin besin elementi içerikleri karşılaştırıldığında yaprak ayalarımın yaprak saplarından daha yüksek N ve Ca, yaprak saplarının ise yaprak ayalarına nazaran daha yüksek K ve % kapsadıkları görülmüş¬ tür. Benzer şekilde farklı yaprak kısımları P içerikleri yönünden incelendiklerinde, P ile iyi beslenmiş bağlarda yaprak sapı fosfor kapsamlarının yaprak ayalarınkinden daha yüksek, P ile zayıf beslenmiş bağlarda ise bu durumun tersi olduğu gözlenmiştir. Yaprak ayası ve yaprak sapı olmak üzere 2 farklı şekilde alınan yaprak kısımlarının N, P, K, Ca, ife, Pe, Zn, Mh ve Cu kapsamları arasında yapılan değerlendirmelerde köre- YYyy lasyon katsayıları 0.575 ile 0.878 arasında değişen önemli ilişkiler, 0-25 ve 25-50 cm. olmak üzere 2 farklı derinlikten alınan toprak örneklerinin N, P,K, Ca, %, Pe, Zn, Ma ve Cu kapsamları arasında yapılan değerlendirmelerde korelasyon katsayıları 0.443* ile 0.892**69 Farklı yaprak k ıs unlar inin W, P, K, C a, 1%, Fe, Zn, Mu ve Cu kapsamları ile iki toprak derinliğinin, K, P, K, Ca, Mg, 3?e, Zn, Ha ve Cu kapsamları ve pHjCaCO^, organik madde, $ kum, şilt, kil ve alınabilir Ca kapsamları arasında korelasyon katsayıları 0.444X-0.910XX arasında değişen önemli ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMâBY This study was to aurvey the macro (N, P, K,Ca and 1%) and micro (Fe, Zn, Ma and Cu) Nutrient elements and nutrient status of Turgutlu and its environs vineyard; and to increase the efficiency of fertilization programmes in future. Por this reason, some soil and plant samples are talcen from 20 different vineyard which are supposed to rep- resent the environs. 40 types of soil samples taken from 2 different levels of depth, that ar.e 0-25 and 25-50 cm. and 40 typeâ of plant samples of which vine İeaf. pet±o3a leaf blade are talcen as samples in the period of fruit-setting are analyzed physically and chemically, so nutrient status of the vineyards in this region is tried to“be determined; furthermore, different relations based on basically regreti- on and correletion analyses, are searched along the soil and plant samples, and by this way, soil-plant relations in vineyards are supposed to be determined. By means of physical and chemical analyses of soil samples taken from vineyards representing the region, it is exemined that reactions of vineyard soils change from 6.90 to 8.00, CaC03 from 1.1 % to 8.1 $, organic material from 0.1 İ» to 1.3 $,tötal soluble. salt from 0.02 İ* to 0.08 $, sand from19.08 56 to 89.80 $, şilt from 6 i» to 52 $ and olay coverage from 2.56 % to 30.92 $. in the result of evaluation of data (survey results), it is seen that most of the vineyards, exposed to our survey, are qualified enough f ör vineyard gi'awing due to the ir characteristics of CaCO^, pH, total soluble - salt and f texture.71 At the end of chemical analyses in the soil.samples it is found out that total nitrogen is ”between 0.022 f<> and 0.123 İa available phosphorus 0.7-14.4 ppm, available potas sium 30-320 ppm available calsium 3.2-16.2 m.e./LOO g, available magnesium 0.25-3»66 m.e./LOOg, available iron 1.78-9.2 ppm, available zinc 0.76-2.38 ppu. available manga nese 1.48-10.6 ppm, and available cupper 0.94-10.46 ppm. în the result of analyses of plant samples, in the dry matter of leaf blade samples 2.71-3.55 f° IT- 0.17-0.26 fo P, 0.87-1.25 f" K, 1.47-2.01 # Ca, 0.33-0.48 fo Mg, 103-222 ppm Pe, 21-88 ppm Zn, 29-121 ppm Mn, 15-1006 ppm Cu are found out. In thedry matter of leaf petiole samples 0.76-1.22 % N, 0.11-0.38 fo p, 1.50-3.27 $ K, 0.94-1.44 İ» Ca, 0.39-0.86 Mg, 38-74 ppm Pe, 28-62 ppm Zn, 14-112 ppm Mn, 13-177 ppm Cu are found out. On the other hand, when ve compare the nutrient element contents of different leaf parts to each other, ve see that leaf blades have more IT and Ca than leaf petioles but leaf petioles have more K and Mg than leaf blades vhen similar leaf parts are examined due to their P contents, ve see that leaf petioles of the vineyards sufficient in P have more phos phorus contents than leaf blades, but in the tlneyards ^arhieh are not sufficient enough in P situation is opposite. In the evaluations of N,P,K,Ca,Mg,Pe,Zn,Wix and Cu of leaf parts taken as leaf blades and leaf petioles, it is found out that correlation factors range between 0.575 and 0.878/ In the evaluations of N,P,K,Ca,Mg,Pe,Zn,Mn and Cu of soil samples taken from to difiÖLrent levels of depth 'that are 0-25 cm, and 25-50 cm. correlation factors range betveen 0.443 and 0.892.72 In the evaluations of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, and Cu coverages of different leaf parts, N, P, K, Ca, Mgt 3?e, Zn, Mi and Cu coverages of two different levels of soil depth, and pH, CaC03, organic material, sand #, silt, clay and Jvaila'ble- Ca coverages, we see an important relationship X XX in correlation factors ranging from 0.444 to 0.910.