Yönetici eğitim ve geliştirmesine ilişkin bir araştırma (Türkiye Kara Kuvvetleri örneği)
- Tez No: 160583
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Özet Profesyonel liderlik eğitimi ile ilgili kaynaklar göstermektedir ki yöneticilere liderlik özellikleri kazandırmak artık büyük bir önem arz etmektedir. Herhangi bir arama motorunun yönetici eğitimi ile ilgili yaptığı internet aramasının sonuçlarının hepsini okuyabilmek neredeyse imkânsızdır. İlgi düzeyinin yüksekliğine rağmen yöneticilik ya da özel adıyla liderlik dersi bugün kabul gören pek çok üniversitenin müfredatına yeterli ölçüde girebilmiş değildir. Onun yerine birkaç kuruluş veya merkez, genellikle kurucularının liderliğe yaklaşımı sayesinde, yöneticilik eğitimi ve liderlik geliştirme programları sunmaktadırlar. Diğer taraftan güncel bir yazarın, bir düşünürün sözlerine ve fikirlerine dayalı eğitim veren kuruluşlar da mevcuttur. Her iki yaklaşım da yararlıdır ve eğitim kurumlarındaki önemli bir eksikliği gidermeye yöneliktirler. Yine de bilgi çabuk eskimekte ve eğitim sistemleri yeteri kadar“iş yaşamına”dönük olmadığından tüm eğitim yükü okul ve fakültelerde verilenler ile görev başı eğitiminin üzerine düşüyor demek yanlış olmayacaktır. Akademik eğitim bundan kurtulmak için“öğrenmeyi öğretmeyi”görev olarak benimsemiş,“yaşam boyu eğitim”stratejisi kapsamında tüm teşkilat ve işletmelerle sıkı ilişkiler kurmayı hedeflemiştir. Yöneticinin yetişmesinde ailenin, çevrenin, toplumun, devletin, okulun ve işyerinin ayrı ayrı rolleri vardır. Okuldan alman teorinin pratikle sınandığı işyerinin işlevi zamanla daha ön plana çıkmıştır. Şirket bünyesindeki eğitim birimleri ve ticari amaçla uzaktan eğitim yapan kuruluşların sayısı gelişmiş ülkelerde hızla artarken Türkiye henüz bu hızı yakalayamamıştır. İşletmelerde takımlara bağımlı olarak artan kalite hareketleri, birçok orta düzey yönetici mevkisini ortadan kaldıran örgütsel düzleşme ve küçülme süreci kaybedilen kontrolü yeniden ele geçirecek güçlü yöneticilere ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada günümüz yöneticilerinden beklenenlere ne ölçüde yanıt verildiği, yönetici eğitim ve geliştirilmesine yönelik yöntemlerle uygulama alanlarına değinilmiştir. Türkiye'deki yönetici geliştirme çabalan kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan yönetici askerler arasında bir anket yapılarak değerlendirilmiştir. Kamusal kurumlardan biri olan Kara Kuvvetleri Komutanlığında yönetici eğitimine verilen önemin vurgulanmasıyla yönetici eğitmekle ilgili teorik bilgilerden biraz daha pratik, daha düşünmeye yönlendirici, almaşıkların çeşitliliği yönünden daha uyarıcı olmak amaçlanmıştır. Trabzon, 2005 Ertan GÜNDÜZ
Özet (Çeviri)
03. Summary It is of great importance today to get managers acquiring leadership properties as documentation of professional leadership education, books, meetings, organizations that give leadership education, curriculum etc. shows. Reading all of the results of internet search by a search tool on manager education is almost impossible. Despite the high level of interest on education of management or leadership could not have taken place in curriculum of highly respected universities. Instead, some organizations and companies, depending of the managers' special intentions about leadership, offer managerial education and leadership improvement programs. On the other hand there are some teaching organizations depending on thoughts of a modern writer or a philosopher only. Both approach is useful for filling the gap in the managerial education structures. Although, it would not be wrong to say the burden of education is on the shoulders of pre-duty and on duty education because of rapid descent of information and the academic educations are rarely proper for“working conditions”. Getting rid of this academic education accepted the aim of“to learn how to learn”and targeted to improve strong relations with all organizations and companies under the heading of“lifelong education”. Family, environment, society, public, school and workplace have different roles raising up the manager. By time the role of workplace where the theoretical knowledge obtained from school had been examined have gone further. Opposite from the condition in Turkey in developed countries the number of in-company education units and commercial purposed remote education organizations is rapidly increasing. In enterprises increasing quality movements by teams, horizontal company structures eliminating most medium size managers, and downsizing requires strong managers who will regain the control. This study dealt with the degree of managers matching the expectations, managerial education and improvement methods and application schemes. In the context of managerial education in Turkey, an empiric survey amongst a group of soldier managers of Land Forces has been done. The purposes of the study were both to highlight the importance given to managerial education in one of the pubic organizations of Turkey and to have a creative way of thinking by different alternatives of practically educating administrators with methods beyond the theoretical literature. VIII