Türkiye'de enflasyon ve çıktı ödünleşmesi: Ekonometrik bir inceleme
  1. Tez No: 160584
  2. Yazar: SABİHA OLTULULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
02. Özet Türkiye'de, 1970'li yıllardan itibaren yüksek enflasyon problemi yaşanmakta, enflasyon, ülkenin her kesimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Birçok istikrar programında yüksek enflasyonun düşürülmesi hedefler arasında yer alsa da öncelikli hedef olması 1980'li yıllan bulmuştur. Bazı dönemlerde, ekonomik büyümenin artması için bir miktar enflasyona katlanılması gerektiği düşünüldüğünden, bu dönemlerde enflasyonun yükselişine göz yumulmuştur. Bir diğer yanlış kamda, enflasyonu düşürmek için uygulanan programların sonucunda ekonomik büyüme hızının yavaşlayacağı düşünüldüğünden enflasyonla mücadeleye gereken önem verilmemiştir. Bu yanlış kanının neticesinde Türkiye ekonomisinde, yaklaşık son 25 yıllık bir dönemde fiyat istikrarının sağlanamadığı görülmektedir. Bu yanlış kanının geçerli olmadığım gösteren ülke deneyimleri ile yapılan birçok ampirik çalışma vardır. Çalışmalarda, enflasyonun ekonomik büyümeyi negatif etkilediği, istikrarlı ve yüksek bir büyümenin elde edilebilmesi için fiyat istikrarının sağlandığı bir ortamın olması gerektiği ifade edilmiştir. Türkiye ekonomisinin 1923-2003 ve 1987-2003 dönemlerim kapsayan bu çalışmada, enflasyon ve ekonomik büyüme arasında ilişki, kısa ve uzun dönemde ilişkinin yönü ve işareti, hem zaman serisi hem de yapısal model çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmada enflasyondan ekonomik büyümeye doğru negatif bir nedensellik ilişkisinin olduğu ve hem kısa hem de uzun dönemde enflasyon ve büyümenin birlikte hareket ettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, yüksek ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için enflasyonu düşürmenin gerektiği fakat büyüme için enflasyonu düşürmenin gerekli koşul ancak yeterli koşul olmadığı ortaya konulmuştur. vm
Özet (Çeviri)
03. Summary The relation between inflation and economic growth is still important and controversial topic in economics. The relationship between inflation and growth is commonly investigated in the literature, yet the direction of causation of relationship remains controversial. Understanding the interaction between growth and inflation one of the main issues in Turkey suffering from high inflation starting from 1970s has great importance to direct stability programs. It is generally accepted that high inflation that is persistent since last 30 years not only negatively affects the growth but also detonates the socio-economic balances in Turkey. Although several stability programs up to“Transition to the Strong Economic Program”have been practised to establish price stability, they are all failed to reduce inflation permenantly and to lead Turkey to sustain stable growth. This study aims to investigates both the causal relationship between inflation-growth and the existence of a trade off in both short run and long run in Turkish economy by employing time series analysis regarding different data set and period. Ampirical results suggest that there is a negative causal and correlation relation between inflation and growth and, and to sustain the stable increasing growth rate it is necessary but not sufficient to reduce inflation rate and to establish price stability. Additionally, causality direction is also running from inflation to sectoral growth, and inflation growth negatively effects agricultural, service and industrial sectors; The results give a support to the hypothesis that high inflation is a major obstacle for the growth in the Turkish economy. The findings support the view that reduction of high inflation cause an increase in output due to inflation-output trade off in both macro and sectoral levels. DC