Sanatsal ifade aracı olarak holografi
Holography as a medium of artistic expression
- Tez No: 160588
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Holografi, ışık ve sesin kaydedilmesini, depolanmasını ve istenilen bir zaman ve mekanda yeniden oluşturulmasını sağlayan özel bir tekniktir. Dalgaların girişim özelliğinden faydalanılan bu teknikte ışık veya sesin tüm özelliklerinin yani doğrultusunun, şiddetinin ve yönünün kaydedilmesi ve yeniden yapımı hedeflenmektedir. Bu teknikle tek boyutlu, iki boyutlu, iki/üç boyutlu ve üç boyutlu görüntü oluşturmak mümkündür. Çok sayıda çeşide sahip olan holografi, bilimsel ve teknolojik pek
Özet (Çeviri)
Holography is a special technique which ensures the storage and recording of light & sound as well as the re-creation of them in the desired time and space. Within this technique, which utilizes from the interference characteristic of waves, recording and reconstruction of all the characteristics namely the party, intensity and direction of the light & sound is aimed. Within this technique it is possible to generate one-dimensional, two-dimensional, two/three-dimensional and three-dimensional images. Having a large number of varieties, holography is used by the artists as its artistic potential has discovered since the late 1960s, besides its use in many technological research and practices.