Kuyruk (bekleme hattı) teorisinin Marmara bölgesinde mevcut bir limana uygulanması ve sonuçları
The application of Q theory on available port in Marmara region and its results
- Tez No: 160587
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Liman, gemi ve yüke bağımlı bir hizmet ünitesidir. Gemi sahipleri gemilerinin limanda mümkün olduğunca az kalmasını isterler. Alıcı/satıcı ise bir an önce malını teslim almak ister. Bir liman işletmesi de gemileri bekletmeksizin limana almak, aynı biçimde bekletmeden en kısa sürede yükleme/boşaltma işlevini gerçekleştirerek müşterilerini memnun etmek ister. Liman işletmelerinde kaynakların etkin kullanımı, gemilerin bir kuyruk oluşturulmadan hizmetlerinin yerine getirilmesi için bekleme hattı modelleri uygulanabilir. Servis sistemi içindeki kanal sayısı,artan gemi trafiğini karşılayamıyorsa beklemeler artıyorsa, gemilerin beklemeden kaynaklanan maliyetleri artar ve yük sahibi de malını en kısa zamanda alamamanın sıkıntısını çeker. Bekleme hattı uygulamalarıyla bir liman işletmesi alması gereken tedbirler konusunda öngörü sahibi olur. Posta sayısının arttırılması, daha hızlı yükleme/boşaltma araçları tedariği, rıhtım sayısının arttırılması v.b. gibi iyileştirme kararları kuyruk teorisi sonuçlan ile verilebilir. Günümüzde müşteriler beklemeksizin hizmet görmek ister. Çünkü zaman kaybı ve maliyet artışı söz konusu olur. Kuyrukta beklenilen her geçen zaman maliyet artışını getirir. Belirli bir zaman aralığında gelen gemi sayısı, rıhtım sayısından az ise gemiler hiç beklemeksizin ve kuyruk oluşturmaksızın limana alınabilirler. Bu şekilde bekleme hatunda birikmelerde meydana gelmez. Ancak böyle bir durumda da kullanılmayan rıhtım veya rıhtımların varlığı söz konusu olur ve liman işletmesinin rıhtımların boş kalmasından kaynaklanan maliyeti artar. Kuyruk teorisi uygulama sonuçları ile bir liman bu hususla ilgili olarak da değerlendirmeler yapabilir. Maliyetleri düşürücü tedbirler alabilir. Keşfetme ve bilgi edinmeye yönelik olan bu çalışmada 6 adet konteyner rıhtımı ve 4 gantry crane ile faaliyet gösteren Haydarpaşa Limanı' nm konteyner terminali baz alındı. Bekleme hattı modeli uygulama sonuçlarıyla Haydarpaşa Limanı'nın gemileri bekletmeksizin limana aldığı ve en kısa sürede yükleme/boşaltmayı gerçekleştirdiği görülmüştür. Ancak bölgede özel limanların çokluğu ve azalan gemi trafiği nedeniyle Haydarpaşa Limanı'nın 6 rıhtımından sadece 2 tanesinin kullanıldığı, kalan 4 rıhtımın maliyetleri arttırdığı görülmüştür. Bu bağlamda, Haydarpaşa Limanı' nın posta sayısını arttırmaya, yeni yükleme/boşaltma araçları almaya, mevcut sisteme ilave yapmasına gerek olmadığının sonuçlarına varılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The port is a service unit which is dependant to ship and cargo. The shipowners wish their ships to stay at the ports short time as possible. The cargoowners wish to deliver their cargo as soon as possible. The port wish to berth the ships without delay and to complete load- discharge operation without delay as well in order to satisfy their clients. For using the sources efficiently and making the services of ships without delay, Q theory models can be used. If the number of piers in service system are not enough for increasing ship traffic and the number of ships in queue and time increases, the daily costs causing from delay of ships also increases. Besides, the cargoowner is in trouble of not getting his cargo in short time and can go into financial strait. The port has some opinions about the precautions that should be taken with the help of Q theory models. The improvement decisions such as increasing the number of working team, supplying the faster cargo handling equipment, increasing the number of piers, can be achieved by Q theory model results. Nowadays, clients require services without delay. Because there is increase in cost and time loss. Every lost time in queue means losing money. If the number of ships that came in a period time is less than the number of piers, the vessels can be taken to the ports and berth without waiting in queue. But in that case, there are unused piers and daily cost of port increases due to empty and unused piers. By using the results of Q theory models, port managers evaluate about this situation and can take precautions to decrease the costs. Hereby the aim of this study is to discover and to learn Q theory models. It was carried out on container terminal of Haydarpaşa Port which has 6 piers and 4 gantry cranes. According to the results of Q theory model, it was observed that the ships had been berthed and had been loaded/discharged without delay in a short time in Haydarpaşa Port. Owing to the number of private ports and decreasing ship traffic; it was observed that 2 piers were used, the other 4 piers increased the daily cost of port. Finally, it may be said that Haydarpaşa Port does not need additional working teams, cargo handling equipments and establishments. V