Dış ticaret işlemlerinde bankaların akreditifli ödeme yönteminde belge inceleme sorumlulukları ve uygulamaları
The responsibilities and applications of commercial banks in examining documents of letter of credits in foreign trade transactions
  1. Tez No: 160595
  2. Yazar: DUYGU ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
vm ÖZET Dış ticaret, farklı ülkelerde bulunan alıcı ve satıcılar arasında gerçekleştirilen mal veya hizmet alım satım faaliyetlerinin tümüdür. Günümüzde, globalleşme ile ekonomik sınırlar kalkmış, değişik ülkelere mensup dış ticaret kuruluşlarının sayısındaki artış ile birlikte yeni finansman tekniklerine ve ödeme şekillerine olan gereksinim artmıştır. 1840 yılında Londra'da bankalar tarafından dış ticaret işlemleri ödemelerinde kullanılmaya başlayan akreditifli ödeme yöntemi, belirli şartların yerine getirilmesiyle, ihraç edilen malların bedellerinin ödenmesine ilişkin bir teminattır. Akreditif işlemleri Milletlerarası Ticaret Odası'nın bir yayım olan 500 No'lu Yeknesak Kurallar çerçevesinde yürütülmektedir. Akreditif işlemlerinde amir (ithalatçı), lehdar (ihracatçı) ve akreditif işlemlerine katılan bankalar olmak üzere üç taraf yer almaktadır. Taraflardan aracı durumunda olan bankalar ticareti yapılan mallan göremediklerinden, onlar için geçerli olan mallan temsil eden fatura, sigorta poliçesi, taşıma belgesi, paketleme üstesi,... gibi belgelerdir. Bankalar bu belgeler üzerinden işlem ve inceleme yapmaktadırlar. Akreditif şartlarına uygun gördükleri belgeleri kabul edip, mal bedelini satıcıya öderler. Akreditif şartlarına uygun görmedikleri belgeleri ise yedi iş günü içinde satıcıya bildirmekle yükümlüdürler. Günümüzde, alıcı ve satıcıya güvence vermesi, işleyişinin kolay ve behı kurallara bağlı olması, güven kuruluşu olan bankaların akreditif işlemlerine aracılık etmesi gibi nedenlerle, akreditifli ödeme yöntemi dış ticaret hacminin genişlemesinde büyük rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign trade is an activity of purchase and sale of goods and service taking place between the customers and sellers from different countries. Nowadays, with globalization, economic boundaries have been removed, with the increase in the number of foreign trade institutions belonging to different countries, the need of new financing techniques and payment configurations have been enhanced. The method of payment with letter of credit, which has been started to used in the payment of foreign trade processes by the banks in London in 1840, is a guarentee relating to the compensation of the goods that are exported by means of applying some certain conditions. The process of letter of credit is carried out in the limits of Uniform Customs And Practices For Documentary Credit 500, which is a publication of International Chamber of Commerce. In the process of letter of credit, there are three sides that are applicant, beneficiary and the banks taking place in the process. Among the sides, since the banks, which are in the position of a mediator, cannot have an opportunity to see the goods that are commerced what is valid for them are the documents representing the goods such as invoice, insurance policy, bill of loading, packing list. The banks are carrying out their process and investigation concerning these documents. They accept the documents that they find appropriate to the conditions of the letter of credit and they pay the price of the goods to the sellers. They are obliged to inform the salesman in seven days if the documents are not found appropriate. Nowadays, the method of payment with letter of credit is having an important role in expanding the capacity of the foreign trade by reasons of giving guarantee both to customer and seller, being easy to operate and being stick to certain rules and the banks, which are the institutions of reliance, meditating the process of the letter of credit.