Türkiye'de memur sendikacılığı
The public servants union in Turkey
  1. Tez No: 160594
  2. Yazar: CEBRAİL İBİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAYIM YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
V ÖZET Her toplumsal yapı kendisi için gerekli olan kurumlan oluşturur. Bu oluşum çoğunlukla uzun zaman dilimi içinde yavaş yavaş gerçekleşir. Sendikalar da işçi sımfimn ortaya çıkmasından sonra ve belli bir bilinç düzeyine ulaşmasının ardından ortaya çıkmışlardır. Sendikalar, ortak güçlüklerle karşılaşan, aynı zorluklar altında ezilen işçi ve emekçilerin kendi koşullarını düzeltme mücadelesinden başka bir şey değildir. Sendikal haklar, önce işçiler tarafından çalışma yaşamına ilişkin hak ve çıkarları korumak ve geliştirmek amacı ile kullanılmıştır. Kamu çalışanlarının örgütlenmesi ve sendikalaşması işçilerden daha sonra başlamıştır. Bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Memurun, işvereninin devlet olması ve devletinde“Devletin egemenliği”,“ Finansman”,“Kuvvetler ayrılığı”ilkeleri açısından özel sektörden farklılıklannm bulunması; kamu görevinde çalışan memurun, her şeyden önce işçi sınıfına göre geniş bir kamu erki ile donatılması ve memurun devlet adma hareket eden kişi olması, bu özeliği dolayısı ile hem işi yapan hem işveren konumunda olması, memurların işçiler ile karşılaştırıldığında bazı iktisadi ve sosyal ayncalıklanmn bulunması gibi nedenlerle kamu görevlileri örgütlenmeye ve sendikalaşmaya geç başlamışlardır. Sendikal örgütlenme olanağına daha önce kavuşmuş olan işçilerin, ekonomik ve sosyal haklan açısından elde ettikleri sonuçlar, Kamu görevlilerinin toplumsal yerlerinin bilincine varmalan ve sendikal mücadelenin faydalanm kavramalarım kolaylaştırmıştır. 1961 Anayasasının benimsemiş olduğu sosyal devlet ilkesi, ekonomik yönden güçsüz olan bağımlı çalışanlann korunma ve bu amaçla onlara sosyal haklan tanıma gerekliliğinin bir sonucu olarak Anayasanın 46 'inci maddesine göre;“Çalışanlar”önceden izin almaksızın sendika kurabileceği hükmü memurlara sendika kurmuşlardır. 1965 yılında Devlet Personel Sendikalar Kanunu, temelde anayasal bir yükümlülüğü yerine getirmek,“yasak savmak”amacı ile grev, toplu iş sözleşmesi,VI gösteri ve protesto yürüyüşleri yapma hakkından yoksun kılınarak çıkarılmıştır. Fakat, 1971 yılında yapılan anayasa değişikliği ile devlet Personel Sendikaları kapatılmış ve faaliyetleri yasaklanmıştır. 1982 Anayasasına göre,memurlann sendika kurmaya yönelik haklan olup olmadığına dair uzun tartışmalar yapıldı. Bu tartışmalar sonucunda, 90 'lı yılların başmda memur sendikaları kurulmaya başlandı. Türkiye'nin Uluslar arası Çalışma Örgütünce kabul edilmiş, Sendika Özgürlüğü ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına ilişkin Sözleşmesini onaylamasından sonra 2001 yılında 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu yürürlüğe girdi. Ancak kanun, sendikal haklar açısından birçok eksiklikleri barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII Abstract Every social structure develops its necessary institutions. This process has usually been materialized for a long period. Trade unions appeared after the appereance of the working class and attaining a certain conscious level. Trade unions are nothing else from the fight of perfection of their own conditions of the workers and proletarians, who come across same troubles and are in same difficulties. Union rights was used first by workers in order to protect and develop the benefits and advantages corresponding the working life. Being organized and unionizing of the civil cervants started after the being organized and unionizing of workers. This condition have many raesons. The employer of civil servants is government and government is different from private sector in the principles of“Government's Dominance”,“Finanacing”,“Separation of Powers”; first of all civil servants has more public authority than working class and civil servants behave in the name of government because of this they are both employer and employee. Public officers have began to be organized and unionize later, when it compared with workers, as a result of the economical and social priviliges. The obtained results in social and economical rights by workers, who had the possibility of unionizing former, make the civil servant understand easily their social status and the benefits of union solidarity. In the 1961 Constitution, the regulation of trade unionism did not only embrace for workers' trade unions but also for civil servant trade unions. The rigtht of establishing a trade union was given to all employees without any permission, and this right was arranged in the article 46 of the Constitution. In 1965, The Civil Servant Trade Unions Act, which not include the rights of strike, collective bargaining, demonstration march, came into force. But in 1971 this Act was abolished by military junta and all the trade unions included by this act was closed.VIII There has been along discussion about that, "Do civil servats have any rights to establish trade unions, according to the 1982 Constitution. After this discussions, at the beginning of 1990, civil servants' trade unions have been started to establish. The Civil Servant trade unions Act of 4688 went into effect in 2001, after the Turkey ratified the Convention on Freedom of Association and Protection of the Right to Organise, and Convention on Labour Relations (Public Service) which were accepted by International Labour Organization. But this Act has still many shortcomings.