After reunification changing nature and main trends of German foreign and defense policy
Birleşme sonrası Almanya savunma ve dış politikasının genel eğilimleri ve değişen mizacı
- Tez No: 160614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
ÖZET Almanya ile ilgili detaylı bir inceleme Avrupa politik tarihini konu alan her çalışmanın en önemli bölümlerinden birini teşkil eder. Bunun en büyük sebebi, 20nci yüzyıl içerisinde Avrupa siyasi haritasını değiştiren bütün önemli olaylarda Almanya'nın olayları tetikleyici bir rol oynamasıdır. Modern Almanya, politik değişim ve gelişmelerin ülkeler için ne gibi problemler içerdiğinin belirlenmesi için çok uygun bir çalışma alam teşkil eder. Tarihte pek az toplum siyasal yaşamlarında Almanya'da olduğu kadar büyük ve köklü değişimler yaşamıştır. Federal Almanya'nın geçtiğimiz altmış yıl boyunca tecrübe ettiği değişim, bir ülkenin politik mirasım ve kültürünü ne derece değiştirebileceğinin çok iyi bir örneğidir. Günümüzde çok az modern ülke Hitler diktatörlüğünün mirasçısı olan Federal Almanya kadar sağlam, istikrarlı, etkili ve meşru bir demokrasiye sahiptir. Federal Almanya'nın bu konudaki başarısı ve Doğu Almanlar için bir çekim merkezi haline gelmesi, Doğu Almanya'daki komünist sistemin hatta bütün Doğu Blok'unun çökmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bütün bu değişim nasıl açıklanabilir? Almanya, günümüzde sadece istikrarlı bir demokrasi olmaktan çıkarak, Hitler İmparatorluğu'nun gölgelerinden sıyrılan, uluslararası arenalarda yeniden söz sahibi olmaya çalışan ve kendini Avrupa politikalarında yeniden hissettiren bir oyuncu haline gelmekte. Birleşik Almanya şu anda dünyanın en büyük ticari güçlerinden biri ve Avrupa'nın en gelişmiş ekonomisi. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla ortaya çıkan Doğu Avrupa'nın yeni demokrasileriyle ilişkilerini çok büyük bir hızla geliştiren Almanya günümüzde bu ülkelerin batı platformlarındaki en büyük savunucusu olarak kabul edilmekte. Soğuk Savaşın ardından yaşanan büyük değişimlerin bir getirişi olarak Almanya hızla Doğu ve Orta Avrupa'nın lider ülkesi haline gelmekte. Görüldüğü gibi Almanya kendisini inceleyen politik bilimciler için çok şey ifade ediyor. Bu çalışmanın amacı birleşmesinin üzerinden geçen on beş yıllık süre içerisinde Almanya'nın savunma ve dış politikasının nasıl bir seyir izlediğiyle ilgili olarak okuyuculara faydalı ve objektif bir analiz sunmaktır. Çalışmamızda Almanya'nınpolitikalarına şekil veren siyasal, ekonomik, kültürel, etnik ve dini pek çok etkeni analiz ettik ve bulgularımızı herhangi bir politik akıma eğilim göstermeden aktardık. Bu Tez Alman dış politikasının gelecekte de uluslar arası sistemin istikrarına katkıda bulunacak en önemli yapı taşlarından biri olduğunu vurgulamak için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in any study of European politics an examination of Germany must occupy a prominent place. Because whenever the political map of Europe changed radically in the tvventieth century, Germany was the trigger of these events. The study of modern German politics offers an exceptional opportunity to examine the problems associated with political change and development. Few societies have experienced such drastic changes in their political system, as has Germany. The development of the Federal Republic during the past six decades illustrates the extent to which a country can largely overcome its political heritage and change its political culture. Few modern democracies have been as stable, effective, and legitimate as the Federal Republic, heir of Hitlerian dictatorship. The success of West Germany and her attraction to East Germans was an important factor in the deterioration of the East German communist regime and further ali Soviet Block. How can ali these changes be explained? Not only is the Federal Republic a stable democracy; in recent years she has emerged out of the shadows of the Third Reich to become an increasingly important and assertive actor in European and international politics. it is öne of the world's largest trading nations and has Europe's strongest economy. The Federal Republic is firmly committed to deepening her relations with Eastern Europe and the states of the former Soviet Union and has become the leading advocate in the West of a new era of East-West cooperation. The collapse of communism in Eastern Europe and the Soviet Union together with the breakup of the Soviet Empire means that the Federal Republic will assume a greater leadership role in Central and Eastern Europe. Clearly, much is to be gained from an examination of Germany's politics. This study work to give readers a searching account of German foreign and defense policy during the fifteen-year since Germany's reunification. We acutely analyze the many influences - domestic and foreign, moral and materialistic - that have shaped German policy, and have impelled it to follow both a European and an Atlanticist vocation. This study provides a timely reminder that German foreign policy is likely toremain a constructive element - indeed the strongest force for stability - in the international system for the foreseeable future.