Future of the Middle East military balances and armed conflicts
Orta Doğu'da askeri dengelerin ve silahlı çatışmaların geleceği
  1. Tez No: 160615
  2. Yazar: MURAT İLERİGİDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
ÖZET Ortadoğu'nun mevcut ve gelecekteki muhtemel durumunu daha iyi anlayabilmek için, öncelikle bu bölgenin geçmişini, yaşanan çatışmaları, politik gelişmeleri ve güç dengelerini bilmek gerekmektedir. Bu çalışmada, kısaca Ortadoğu'nun tarihi, Arap milliyetçiliği, büyük güçlerin Ortadoğu'daki rolleri, soğuk savaş sürecinde politik gelişmeler, Arap- İsrail savaşları, barış görüşmeleri, Carter doktrini ve Körfez savaşları incelenmiştir. Son olarak da; Ortadoğu ülkelerinin güç dengelerini inceledim. Geniş petrol rezervlerinden dolayı, Ortadoğu batı için yıllarca önemli bir bölge olmuştur. İkinci Dünya savaşından bu yana, diğer milletlerin Ortadoğu'daki menfaatleri devam etmektedir. Araplar ve İsrailliler arasındaki gerilim, büyük güçlerin politik, stratejik ve ekonomik menfaatlerinden dolayı daha da artmaktadır. İsrail, Filistin, Suriye ve Lübnan arasındaki çözümlenemeyen bölgesel sorunlar çatışmanın ana sebebidir. Arap- İsrail barış süreci uluslar arası ilişkilerde en büyük problemlerden birisidir. Ortadoğu yenidünya düzeni oluşturma çabalarında önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Özellikle iki taraflı ve bölgesel çatışmaların savaşa veya şiddet olaylarına sebep olmasından bu yana Askeri güç ve stratejik konular Ortadoğu'da önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple askeri güç dengesi istikrar için önemli rol oynamaktadır ve istikrar Türkiye için çok önemlidir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For better understand the actual and future position of Middle East in the word, first of all, we have to learn its past, conflicts, political developments and power balances. In this thesis, I intended to examine briefly the history of Middle East, Arab nationalism, role of great powers in the Middle East, political developments during Cold War, Arab- Israeli conflicts, peace conversations, Carter Doctrine and briefly Gulf Wars. Finally, I examined power balances of Middle East countries. For decades, the Middle East has been a key region for the West because of its vast oil reserves. Other national interests in the Middle East since World War- II have continued. Tensions between Israel and the Arabs have been heightened by the political, strategic, and economic interests in the area of the great powers. The unresolved territorial disputes between Israel and the Palestinians, Syria, and the Lebanon are at the heart of the conflict. The Arab-Israeli peace process is one of the most difficult problems in international relations. The Middle East is an important point of a new world order. Military forces and strategic issues always play an important role in the Middle East, especially since several bilateral and regional conflicts have periodically produced wars and other violence. So military power balance play an important role for stability of Middle East and the stability is important for Turkey. X