Talip Apaydın'ın hayatı, roman ve öyküleri üzerine bir araştırma
A research on Talip Apaydın's life and works
- Tez No: 160623
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 725
Özet
Edebiyat geleneğimizin oluşum evrelerine baktığımızda, bu gün kullanmakta olduğumuz edebî nevilerin Batı tesirinde tam olarak Tanzimat'la birlikte geliştiği görülür. Roman türünün de ilk örnekleri yine bu dönemde Fransız edebiyatından tercüme yoluyla alındığı bilinmektedir. Cumhuriyet döneminde cemiyetimizin bünyesinde yaşanan büyük değişmelerden genelde edebiyat sanatının, özelde roman ve öykü türünün de etkilendiği gözlenir. Edebiyatımızda“toplumcu gerçekçi”liğin yolu, insanı ve toplumu çeşitli yönleriyle gerçekçi bir gözleme dayanarak ele alan 1940 kuşağı yazarlarca açılır. Romancılığımızda“yenileşme süreci”olarak adlandırılan 1950-1960'h yıllarda“toplumsal gerçekçilik”,“toplumsal eleştirel gerçekçilik”düzeyinde Köy Enstitüsü çıkışlı yazarlarla sürdürülür. Türkiye'nin tarihsel ve toplumsal yapısının yansıtıldığı bu dönemin romanlarında aydın-köylü ilişkisi, köy-kasaba gerçeği işlenir. Köy Enstitülü yazarlardan biri ve tezimizin de konusu olan Talip Apaydın, şiir, gezi notları, oyun, deneme, öykü ve roman türü yazılarında toplumcu gerçekçiliğe bağlı kalmıştır. Apaydın, gözlemlediği Anadolu köylerinin genel durumunu ve köylülerinin yaşayışını, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel problemleriyle birlikte klasik roman ve öykü anlatımının içinde kalarak vermiş bir sanatçıdır.
Özet (Çeviri)
When we look at the custom of our literature that we use today, it can be seen that it had developed under the influence of the West with Reforms. It is known that the first samples of novels were also taken by translating from the French literature. The various changes seen in Republic period generally which had been faced in literature art specially had also influenced the novel and story. The way to“socialist reality”in our literature was opened by the 1940 generation authors who mentioned the man and society in various ways with reliable observation. The socialist reality between 1950-1960, the period named as“novelty period”in our literature, was continued in“socialist critical realism”level by the authors who graduated Köy Enstitüsü. In this period's novels, which reflect the historical and social structure of Turkey, the relation of elite-villager and the reality of village-town has been searched. Talip Apaydın, one of the Köy Enstitüsü authors and the subject of our thesis, has written poems, trip notes, plays, trials, stories and novels related to socialist reality. Apaydın is an artist who observed the general situation of Anatolian villages and their lives related to socio-economic and socio-culturel problems which are restricted with the classical novel and story-telling.