Velayetname'de eylem yapımı
Verb formation in Velayetname
  1. Tez No: 160628
  2. Yazar: ADNAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, Hacı Bektaş-ı Veli'nin hayatını ve kerametlerini anlatan Velâyetnüme-i Hacı Bektaş Veli adlı eserdeki Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait eylem yapımı incelenmektedir. Çalışmada ayrıca, eserin yazıçevrimi ile çözümlemeli dizini yer almaktadır. Çalışma için Velâyetnâme-i Hacı Bektaş-ı Veli adlı eserin Nevşehir ili Hacıbektaş İlçesi Halk Kütüphanesi'ndeki 120 numaralı nüshası kullanılmıştır. Giriş bölümünde kısaca eser ve yazıldığı dönem, eser üzerine daha önce yapılmış çalışmalar, eserin içeriği ve eserdeki eylem yapımım incelerken kullanılacak yöntem üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, metinde geçen addan eylem ve eylemden eylem yapım ekleriyle birleşik eylemler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde metnin yazı çevrimi, dördüncü bölümde çözümlemeli dizin ile kaynakça bulunmaktadır. Son bölümde ise metnin 108-215 varak arası tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study, consists of the formation of denominal and deverbal verbs, which belongs to the Old Anatolian Turkish Period, in the book of Velüyetnâme-i Hacı Bektaş-ı Veli in which the marvelleus stories of Hacı Bektaş-ı Veli's life was narrated. Apart from this, the transcription of the text and analytical index have been presented. For this study, the copy of the book which is recorded as number 120 and present in the public library of the town of Hacıbektaş, was used. In the introduction part it is shortly mentioned about the book's content, the period in which it had been written and the way used while studying on the formation of denominal and deverbal verbs and compound verbs. In the third chapter, the transcription of the text, in the fourth chapter the analytical index and bibliography have been given. In the last part, the facsimile of 108 - 215 leaves have been located.