Future's armored battlefield strategies and world main battle tank marketing
Geleceğin zırhlı birlik harekatı stratejileri ve dünya tank pazarı
- Tez No: 160627
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Teknolojideki hızlı gelişmelerin ortaya çıkardığı geleceğin çok boyutlu bilinmeyen muharebe ortamında tank, komutanların karar silahlarından birisidir. Bu değerlendirmeden yola çıkarak yapılan araştırmadaki amaç şu anda ve gelecekte savaş ortamının en gözde kuvvet çarpanlarından biri olarak değerlendirilen tank hakkında bilgi vermek. Tarihsel gelişimi içersinde kullanılan taktikleri ortaya koyarak geleceğin zırhlı birlik harekatına ışık tutmak ve halihazırdaki tank pazarının genel özelliklerini ortaya koymaktır. Genel olarak tank konseptinin gelişimi, savaşlar boyunca kullanım maksatları ve tank endüstrisinin savaşlar boyunca duyulan ihtiyaçlarla nasıl değiştiği konusunda bilgi verilmiştir. Hareket kabiliyeti, zırh koruması ve ateş gücünün mükemmel bir kombinasyonu olan tank savaş alanlarında var olmaya devam edecektir. Bu bağlamdan yola çıkarak yapmış olduğum akademik tez çalışması, zırhlı birlik harekatının en önemli silahı olan tankların teknik ve taktik kullanımlarına yönelik bilgiler verecek hem de yakın gelecekte tanklardan beklenen gelişmelere ışık tutacaktır. XIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of rapid improvements in technology, at multiple dimensional, unknown war sphere of future, main battle tank is one of the most important decision-maker guns at war. The aim in this survey, depended on this consideration, is to get the people inform about tanks as one of the most important forces of the future combat areas, and to give description about its history and briefly to notify the world tank market and its general characteristics and efficient factors. In generally, by talking about the evaluation of the tank concepts and mission intends derived from wars, the survey aims to give idea about the changes of world tank market in terms of these desires. Tank as an excellent combination of mobility, armor protection and fire power, will always be ready for military missions. In this regard, this academic thesis will give an opening way for the tank phenomenon not only the technological and tactical usage but also new horizons window to possible near future marketing scale. It will also enlighten the new possible improvements on tanks. XII