Van'da evlerde üretilen kilimlerin ve dokuma bilenlerin tespiti üzerine bir araştırma
A research on the determination of the rugs which are produced at home and the people who knows vowening in Van
  1. Tez No: 160648
  2. Yazar: FUAT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
194 8. ÖZET Kilimcilik, Van'ın el sanatları arasında en önemli yere sahiptir. Düz dokumalar arasında yöre insanın hayvancılıkla uğraşmasının sonucu kilimcilik yaygınlaşmıştır. Kilim dokuyanların çoğu terör nedeniyle Van ve Hakkari'nin kırsal kesiminden göç etmiş ailelerden oluşmaktadır. İşsizlik ve geçim sıkıntısı nedeniyle dokuma işi genelde aile bütçesine katıda bulunmak için yapılmaktadır. Dolayısıyla günümüzde dokuma ürünlerinde ticari bir amaç ağır bastığı için Van kilimleri adeta Van-Hakkari yöresi kilimlerinin değişik bir sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde evlerde kısıtlı imkanlar içersinde dokunan kilimler, metrekareye göre sipariş üzerine ya da serbest pazarda satılmak için üretilir. Hemen hemen her ailede ip eğirmeyi ve boyamayı bilenler vardır. Bitkisel boyaların çok az kullanılmasının nedeni toz boyaların daha ucuz ve zahmetsiz olmasıdır. Üretilen kilimler, ticari amaca dayalı olarak üretildikleri için orijinal motiflerin yerine basit ve geleneği olmayan motifler işlenmektedir. Kilim dokumanın yanı sıra çeyizlik dokuma olarak Van çorapları, (yünlü) dantel, oyacılık cicim dokumacılığı da önemli yer tutmaktadır. Dokumanın hammaddesi olan iplikteki kalitenin düşmesi, yün eğirme ve büküm titizliğine eskisi kadar uyulmaması ve orijinal desen ve motiflerin yerine gelişigüzel basit düzenlemelerin yer alması ve dokunan kilimlerin sipariş üzerine ticari talepler doğrultusunda olması sebebiyle günümüzde sanatsal değerini zamanla yavaş yavaş kaybolmasına yol açmıştır. Dokuma sektöründe iyi bir iş ortamı sağlanması halinde çalışabilecek insan potansiyeli oldukça fazladır. Toplumların tarihi, sosyal, sanatsal ve kültürel karakterlerinin yansıtıldığı dokuma ürünleri günümüzde eski canlılığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Bu nedenle Türk dokuma sanatının geleceği açısından Van'da dokuma ürünlerinin ve özellikle kilimlerin araştırılması ve yeniden canlandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
195 9. ABSTRACT Weaving rug has the mast important role among the artcrafts of Van. Weaving rug has widespreaded among the flat weavings, because of the fact that the people who live in that area, deal with stockbreeding. A great deal af the people who weave rugs are formed from the families who have migrated from the rural areas of Van and Hakkari because of the terrorism. Weaving jab is being done for contributing to family budget because of the unemployment and the struggle to make a living. Consequently in our days weaving is dona for commercial targets, sa the rugs of Van become the alifferent synthesis of rugs of Van and Hakkari localities. Usually rugs which are weaved with limited oppurtunitinities at homes are produced for selling at free markets ar for commands according to the square metre. Nearly in each family there are people who knows to spin and top dye ropes. They use power paints because they are cheaper and easier than herbal paints. The weaved rugs are produced for commercial targets, because of that ordinary and untraditional motifs are embroidered instead of original motifs. Right alang with rug weaving waslen Van socks, lace-warks and“cicim”weaving have a great role. The decrease of the quality in rope which is the raw material in weaving, not abeying to the rules of woolen spinning and bending as older times, using simple matifs instead of original and traditional motifs, weaving for commercial mommands rugs have lost their artistic valve day by day. The potential of the people who can work if the good conditions are provided in the weaving sector is very excessive. Weaving products which reflect the history of societies, anol social, artistic and cultural characteristics are in the danger of loosing their ex-liveliness. Because of that weaving products especially rugs in Van must ve searched and refreshed for the future of Turkish weaving art.