Uluslararası politikada Ortadoğu: Kavramlar, projeler, aktörler
Middle east in international policy: Abstracts, projects, actors
- Tez No: 160651
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu tezin amacı uluslararası politikadaki Ortadoğu'yu uluslar arası ilişkilerin genel disiplinleri ve kavramları içerisinde, günümüze kadar bölgede varlık göstermiş aktörlerin politikalarını, bu politikaları sonucu ortaya çıkan sorunları ve aktörlerin bölgede uygulamaya çalıştığı projeleri analiz etmektir. Bağımsız ulus devletler günümüz uluslar arası sistemini oluşturmaktadır. Bu devletlerin arasındaki ilişkileri düzenleyen ayrıca bir hegemon güç bulunmaktadır. Soğuk Savaş sonrası oluşan tek kutuplu sistemde dünya, hegemon güç olarak ortaya çıkan ABD'nin politikalarını uygulama alam olarak buldu kendini. Bilhassa Ortadoğu 11 Eylül 2001 'de meydana gelen terörist saldırılar sonucu oluşan hava içinde ABD'nin müdahale ettiği yegane bölge oldu. Özellikle Irak ile yapılan savaş Ortadoğu'daki dengeleri alt üst etti. Bu çalışmada uluslar arası ilişkilerin hakim teori ve kavramların incelenerek Ortadoğu'nun tarihsel geçmişi ile birlikte özellikle Soğuk Savaş sonrası uygulanan uluslararası politikalar üzerinde durulmaktadır. Osmanlı Devletinin yıkılması ve İsrail'in bağımsızlığını kazanmasından itibaren Ortadoğu bölgesi, sürekli bir çatışma ve kaos ortamı içinde olmuştur. Çalışmada kendisi de Ortadoğu bölgesinde bulunmasından ve Ortadoğu Devletlerinin bir çoğu ile sınır komşu olmasından dolayı Türkiye için bu bölgenin öneminden hareketle Ortadoğu bölgesinde oluşturulan politikalar ve Türkiye'nin bu politikalar karşısındaki durumunu göz önünde bulundurmuştur. 1940'lardan itibaren ABD'nin izolasyon politikasını terk ederek uluslararası politikalar üretmeye ve uygulamaya başlaması ve nihayetinde tek basma süpergüç haline gelme öyküsü ile Ortadoğu-Amerika ilişkileri analiz edilmiştir. Ortadoğu'nun günümüzdeki yapısı üzerinde ABD'nin etkisi incelenmiştir. ABD ve Irak arasında yapılan savaşlardan sonra Ortadoğu'daki güvenlik ve denge yapıları da oldukça değişmiştir. Bölgenin neredeyse sürekli değişen denge yapılarının hakim güçler lehine ayarlanması ve bölgenin yeniden yapılandırılması adına Ortadoğu için bir dizi proje ortaya konmuştur. Saadabad Paktı ve Bağdat Paktı ile başlayan bu projeler dizisi çoğu başarısız kalsa da Ortadoğu dengelerinde önemli değişiklikler meydana getirmiştir. ABD tararından ortaya atılan ve içeriği hala belirsizlikler taşıyan Büyük OrtadoğuProjesi'nin bölgede yeni yapılandırmaları da beraberinde getireceği muhakkaktır. Bu çalışmanın temel düşüncesi uluslararası politikaları bilmeden sağlıklı bir politika oluşturulamayacağından hareketle yeni gelişmelerin Türkiye'nin bölgedeki potansiyel ve mevcut rollerini yok etmediği, uygun politikalar ile Ortadoğu bölgesinde önemini artıracağıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis to analyze the Middle-East in international policy within the concept and general discipline of international relations, the policy of actors existed in the region so far, the problems occuring owing to their politics and the projects they tried to carry out in the region. Independent nation countries have constituted international system in this time. There has been also a power regulating the relations among these countries. The polarized system coming into being afterwards the cold war, the world found itself as the carrying out the area in which the policy of USA took place as a supreme power. Particularly the middle-east has been a unique area to which the USA intervened after 11 September 2001 terrorist attack. Especially the war against Iraq turned upside down the balances in the middle-east. In this study, the international politics taking place aftermath the cold war and the historical past of the middle-east have been scratinized the concepts and theories of the international relations. By the collapse of Ottoman and Israel's pronouncing its independence, middle-east region has been continuously in a skirmish and chaos. For Turkey due to being in the middle-east and having border neighbourhood with many of the middle-east countries, the importance of this area, the politics constituted in the area and the position of Turkey towards these politics have been considered. Beginning from 1940s the story of USA's abandoning its isolation policy and starting to produce international politics, putting into practice these politics, finally being a super power and middle east-USA relations have been analyzed. After the wars broke out between USA and Iraq, the security and the balance structures fairly changed. A number of projects have been produced for middle-east so as to re-instruct the region and to tune up the balances on behalf of dominating powers. The projects starting with the Saadabat and Bağdat Treaties had alternated the middle-east balances, although some of them were unsatisfied. It is certain that the great middle-east project produced by USA would bring along with the new formats to the region. The main concept of this study is that a good policy will not be constituted without knowing the internationalpolitics. And the new developments would not terminate the presence of Turkey in the region. Finally Turkey will be very significant in the region with proper policy. VI