İzmir ili Karaburun ilçesinde seçilmiş bir grup nergis işletmesinin ekonomik analizi ve pazarlama durumu üzerine bir araştırma
- Tez No: 16066
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEZBAN KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
74 Bu araştırma Karaburun ilçesinden seçilmiş bir- grup nergis işletmesini kapsamaktadır". Araştırmanın ana amaçları; incelenen işletmelerin genel özelliklerini belirlemek, sermaye miktarı ve kompozisyonunun ortaya konulması, inletmelerin yıllık faaliyet sonuçlarının analizi, fiyat, analizleri yaparak pazarlama marjları ile mevcut kanalların etkinliğini incelemek ve pazarlama ilgili sorunları belirlemektir. Çalışma nergis arazisi genişliği dikkate alınarak oluşturulan üç gruba dahil tesadüfi seçilmiş 58 işletmede yapılmıştır. Veriler anket metoduyla toplanmıştır. İncelenen işletmelerde işletme başına ortalama nüfus 919 kişidir. Faal nüfus oranı %63.3 bulunmuştur, işletmecilerin ortalama yaşı 54,0 yıldır, öğrenim süresi ise 4,7 yıl olarak saptanmıştır. işletmecilerin tecrübe süreleri ise ortalama 15,7 yıldır. işletmelerde kullanılan aile işgücü oranı % 45,3, kullanılmayan aile işgücü oranı ise % 46,1dir. işletmelerde dekara düşen ortalama aktif 12. 281.91B, 0 ; TL dır. Bunun % 96,9' u' arazi varlığı, ^ 3,1' i işletme varlığıdır. işletmelerin toplam arazisi içinde mülk arazi % 89,2'lik bir paya sahiptir. Ortalama parsel sayısı 2,7, ortalama nergis parsel sayısı 1,7dir. işletmelerde borçlanma miktarı çok düşüktür. Borçlarınaktife oranı % 0.01dir. incelenen işletmelerde orta 1 cima brüt hasıla 924.912,2 TL/da dır. isletme arazisi dekarına işletme masrafları 386.664,1 TL dır. işletme masraflarının yaklaşık % 42' sini işçilik masrafları oluşturmaktadır. Dekara tarımsal gelir 664.442,9 TL dır. Fert başına tarımsal gel ir, ortalama 3.884.435, Ü TL dir. incelemede, nergis işletmelerinin % 7, 1 ' inin nergisi kooperatif kanalıyla pazarlamakta olduğu, % 67,9' unun ise nergisini tüccara verdiği tespit edilmiştir'. işletmelerin % 50' den fazlasının sürekli olarak mahallinde satış yaptıkları görülmüştür. İzmir' de çeşitli pazarlama kademelerinde nergis fiyatları incelenmiş, fiyatların üretici bazında, tezgahta satış yapanlar bazında ve çiçek satış dükkanları bazında sürekli bir dal yal anma gösterdiği ve fiyatın, nergisin ilk çıktığı zamanlarda ve son zamanlarında yükseldiği görülmüş tür. Çalışmada yapılan marj hesabında, nergisin piyasada bulunduğu Ki haftalık süre (27.10.1909 - 26.2.1990; içerisin de % 73,12' lik marj ortaya çıkmıştır. Bunun % JL6.9VU. üretici ile toptancı arasında, %, 33,06 !st toptancı ii« perakendeci arasında oluşmuştur. Nispi marjın en yüksek olduğu-76- hafta 11. hafta olarak gözlemlenilmiş, bu hafta tüketicinin ödediği fiyatın % 37,70 inin marj olduğu ve % 22, 30 '.unun üreticiye döndüğü saptanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, elde edilen sonuçlara göre tespit edilen sorunlar ve bunlara ilişkin bazı öneriler verilmiştir
Özet (Çeviri)
-77- SIMM AR Y This study covers a group of narcissus farm3 in Karaburun county with the aim of to determining the general characteris tics of farms taken, into the survey such as the capital quantity and composition the analyses of the results of annual activities of the farms and production costs and determining the marketing margins, marketing channels and marketing prob lems of narcissus farming. The study covers 56 narcissus farms chosen by random sampling from the three groups classified according to the narcissus farm sizes. The data was collected from the produ cers by means of surveys. The avarage population of each farm is found out to be 3.9 da, the ratio of active population 63.3 % and the avarage age of the farmers 54.0. The education period avarage- of the farmers is approximately 15.7 years. The ratio of the employed family labor is 45.3 % while the ratio of the unemployed family labor is 48. 1 %, The assest for each decare is approximately 12.281.819,0 Tl. The land capital covers the 96.9 % of the total assets while the trading capital covers 3.1 %. Among the narcissus farms the land owned is the 89-2 % of the total land. The avarage parcel number is 2.7 and the-12 avarage narcissus parcel number is 1.7. The rotio of the debt capital assets is found, out to be 0.01 %. The value of gross outcome per decare is 924,912.2 TL. The operating costs per decare was found as being 388,664.1 TL, and the labor costs covers 42 % of the operating costs. The avarage farm income per decare is 664,442.9 TL and farm income per capita was found out to be 3,884,435.8 TL. 7.1 % of the selected farms marketed their narcissus through cooperatives and 67.8 % of the farms marketed their products through the merchants. In narcissus marketing the most efficient channel is from producers to merchants, from merchants to retailer's and from retailers to consumers. More than 50 % of the farms had marketed their narcissus within the farm. The price fluctations was reviewed at different levels of the marketing channel and the prices showed fluctation at producer's and retailer's levels. Price increases had been recorded at the liegining and at the end of the season. Marketing margin was found out to be 73.27 % in the marketing period of 18 weeks (27.10.1989 - 26.2.1990). The share of producer - wholesalers and wJiolesaler-retailers were 16,61 % and 83,39 % respectively. th The marketing margin was highest in the 11 week. In th the 11 week, the 90.58 % of consumer price was marketing margin and only 9.42 % of consumer price was received by the??/.J producers. After reviewing the results obtained by this study, problems related to the subject are discussed and some proposals are given.