Genel liselerde örgüt ikliminin belirlenmesi
Finding out the organizational climate of the high school
  1. Tez No: 160670
  2. Yazar: CEYDA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Eğitim kurumlan gibi insan ağırlıklı örgütlerde insanların davranışları örgüt ortamını oluşturan önemli bir aktördür. Davranışların nitelikleri insanlar arası ilişkiler ve etkileşimde önemli olduğu kadar, görevin yerine getirilmesinde, iş huzuru ve uyumun sağlanmasında etkili olmaktadır. Örgüt İklimi, örgüte kimliğini kazandıran, insanların davranışlarını etkileyen ve onlar tarafından algılanan, örgütte egemen olan özellikler dizisidir. Okullarımızda varolan örgüt ikliminin belirlenmesinin, okulların kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılmasını ve insan davranışlarının anlaşılmasını olumlu yönde etkileyeceği söylenebilir. Bu araştırmanın amacı, genel liselerdeki örgüt ikliminin değerlendirilmesidir. Araştırma verileri İstanbul Kadıköy İlçesindeki 19 genel liseden seçilen 245 öğretmene anket uygulanması sonucu elde edilmiştir. Kullanılan Örgütsel İklimi Tanımlama Anketi (OCDQ-RS), Hoy ve Tarter tarafından ortaokullar üzerinde on yıldan daha fazla bir çalışma yapılarak geliştirilmiştir. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiş, yorumlanmış ve raporlaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, genel liselerde görev yapan öğretmenlerin algılamaları ile örgütsel iklimin her boyutu (destekleyici ve otoriter müdür davranışı ile kendini işine vermiş öğretmen davranışı, endişeli öğretmen davranışı ve duygusal ilişkilerde başarılı öğretmen davranışı) arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca yaş, medeni durum, bitirilen son eğitim kurumu değişkenlerine ilişkin öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmıştır. Yalnız cinsiyet ve kıdem değişkeni ile örgüt iklimi alt boyutlarına ilişkin öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ( P < 0,05). ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In human dominated organizations like educational organizations, human behaviour is one of the most important factors that makes organizational environment The quality of behaviour is effective both for relations among people and communication and also for implementation of the duty, job comfort and adaptation. Organizational climate İs the series of properties which brings in the organization its identity, which influences human behaviour and which is perceived by them and which is dominant. It can be said that determining the organizational climate at schools effects finding out the characteristics of shcools and understanding human behaviour in a positive way. The aim of this study is to find out the organizational climate of the high schools. The data of the research has been collected from 245 teachers chosen from 19 high schools in Kadıköy, in Istanbul by implementing questionnaire. The questionnaire (OCDQ-RS) used was developed working more than ten years at secondary schools by Hoy and Tarter. The data has been analysed, interpreted and reported through statistical techniques such as mean, standard deviation and anova. According to the findings of the study, teacher's opinions about the organizational climate in high school where they work is between / sometimes true ( 1,75- 2,49 ) choice. There is no relationship between the perception of the teachers who work at general high schools and each dimenson of the organisational climate ( supportive leadership behavior, directive leadership behavior, engaged teacher behavior, frustrated teacher behavior and intimate teacher behavior). Besides related to variables; age, sex, marital status and last educational institution graduated, it is found that there is no relationship among teachers' opinions.