Genel liselerde görev yapan öğretmenlerin okullarının iklimine ilişkin algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
High school teachers' perceptions about organizational climate of their schools in terms of some variables
  1. Tez No: 241311
  2. Yazar: ESRA TAŞDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma öğretmen algılarına göre genel liselerdeki örgüt ikliminin belirlenmesi ve eğitim sisteminin işleyişindeki yetersizliklerin aşılabilmesi için okul müdürünün liderlik stilinin iklim açısından nasıl bir değişken olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, örgütsel iklim algısını ölçmek için OCDQ-RE, Liderlik rollerini ölçmek için Liderlik Stilleri Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında İzmir ili merkez ilçelerinde Bornova, Buca, Karşıyaka, Konakda bulunan Genel Liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemi ise evrenden seçkisiz örneklem yoluyla seçilmiş 440 öğretmen oluşturmaktadır. Ölçekler aracılığıyla toplanan veriler bilgisayarda SPSS 13.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Öğretmenler, okul iklimine ilişkin algılarında en çok yakından kontrol en az ilgisiz iklim alt boyutlarını algıladıklarını ortaya koymaktadır. Lise öğretmenlerinin okul iklimine ilişkin algıları onların: cinsiyetlerine, mezun oldukları okullara, medeni durumlarına göre Destekleme , yakından kontrol, engelleme, mesleki dayanışma, samimi, ilgisiz boyutlarında anlamlı farklılık göstermemektedir. Okul iklimine ilişkin öğretmen algıları , yakından kontrol, samimi ve ilgisiz alt boyutlarda mesleki kıdem ve yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Dönüşümcü liderlik ile destekleme, mesleki dayanışma ve samimi iklim alt boyutlarında olumsuz yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Dönüşümcü liderlik engelleyici iklim değişkeni üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmakla birlikte, etkisinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. Sürdürümcü liderlik yakından kontrol, İlgisiz iklim alt boyutu üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the variation of the leadership-style of the school administrator for identification of the school climate in general high schools and overcoming of the insufficiencies in educational system concerning teacher?s perceptions.Data were gathered thorough a Personal Particulars Form which inquired about teachers? age, gender, seniority, marital status and educational levels developed by researcher, a OCDQ-RE and Leadership Styles of the School Principals Questionnaire. The study was conducted on general high school teachers worked in the districts of Bornova, Buca, Karşıyaka, and Konak in Izmir in the academic year of 2007-2008. The sample consisted of randomly selected 440 general high school teachers. The data received were analyzed on the computer using ?SPSS for Windows ver. 13.0?. Teachers? school climate perception showed that teachers perceived the directive climate dimension most and disengaged climate dimension least. Perceptions of general high school teachers on their school?s climate showed that there was not a significant difference in the climate scores in Colloquial Teacher Behavior, Intimate, Disengaged, Supportive Principal Behavior, Directive, Restrictive climate factors, according to the gender, the educational level and the marital status of the teachers. Perceptions of general high school teachers on their school?s climate showed that there was a significant difference in the climate scores in according to the seniority and age of the teachers. There were negative high level relationships between transformational leadership style and Supportive Principal Behavior, Colloquial Teacher Behavior, and Intimate climate factors. Transformational leadership style had a meaningful effect on restrictive climate dimension but had a low level influence on it. Transactional leadership style had a significant difference in directive and the disengaged climate dimension.