Kentsel dönüşüm ve okul iklimi üzerine bir araştırma 'Ankara örneği'
A study on urban transformation and school environment 'The sample of Ankara'
  1. Tez No: 626891
  2. Yazar: SEÇKİN HATKAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kentler yaşayan canlılar gibidir. Değişen ihtiyaçlara, gelişen teknolojilere, artan veya azalan nüfusa bağlı olarak sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Modern kentleşme açısından kentsel dönüşüm bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışma, kentsel dönüşümün uygulandığı bölgelerdeki okulların okul iklimleri ile çevre ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca kentsel dönüşüm uygulamalarının yapıldığı bölgelerdeki okullarda okul iklimi durumlarının belirlenmesi, kentsel dönüşümün okul iklimine etkisinin incelenmesi bu araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Okul iklimi ile ilgili literatürde yapılan araştırmaların, genel olarak okulun sınırları içerisindeki iklim üzerindeki çalışmalar olduğu görülmektedir. Benzer şekilde kentsel dönüşüm alanında yapılan çalışmalar da eğitim konusunu odak noktasına almamakta, araştırma içerisinde bir değişken bazında bırakmaktadırlar. Bu noktada yapılan bu çalışma, kentsel dönüşüm ile okul iklimi, okul iklimi ile çevre ilişkilerini ortaya koymak adına önem taşımaktadır. Araştırmada veri elde etmek üzere anket ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi birlikte kullanılmıştır. Araştırmanı evrenini Ankara ilinde kentsel dönüşüm uygulanan bölgeler oluşturmaktadır. Örneklem olarak bu bölgelerde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmen ve idarecilerden 421 kişi, rasgele örneklem belirleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen ve idarecilerin kentsel dönüşümün okul iklimine ve çevreye yönelik etkileri konusunda olumlu düşüncelerinin olumsuz düşüncelere göre daha fazla olduğu, olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin ise azımsanamayacak sayıda olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, kentsel dönüşümün okul iklimine ve çevreye gerek olumlu gerekse olumsuz etkilerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are like living beings. They are in a constant change and transformation depending upon the changing demands, improving technologies and the increase or decrease of population. Urban transformation is now a necessity in aspect of modern urbanization. This study aims to put forward the relationship between the neighborhood and the school environment where urban transformation takes place. It also aims to state the matters of climate of the schools where on the regions of urban transformation takes place and to analyze the effects of those applications to the school environment. It is seen that the studies related to school environment are the ones that are generally limited to the school itself. Accordingly, the studies on the fields of urban transformation also does not focus on the education and leaves it as a variable in the study. This study, at this point, is important that it sets forth the relationships between urban transformation and the school environment and the one between the school environment and the neighborhood. To collect data in this research, the methods of survey and semi-configured interview were used together. The centerline of this research is the regions of Ankara where urban transformation takes place. As sampling, 421 teachers and managers who work in primary and secondary schools and high schools which are on those mentioned regions were chosen randomly by the method of sampling decision. The results of the research show that when compared to the negative ones, teachers and managers have more positive attitudes about the effects of urban transformation to the school environment and the neighborhood. However, there are a substantial number of people who think that the effects are negative. The results clearly states both the positive and the negative effects of urban transformation to the school environment and the neighborhood.