Kültür, medeniyet ve modernleşme bağlamında batı medeniyeti algısının önemi
The importance of western civilisation perception in the context of culture, civilisation and modernization
  1. Tez No: 160696
  2. Yazar: ONUR AYDA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Kültür, medeniyet, maddi kültür, manevi kültür gibi kavramlarla kültür mevhumuna sabit yapılar halinde bakmanın dışında bir yaklaşım olarak benimsenen“kültürel oluş”kavramıyla, sosyo-ekonomik hayatla birlikte oluşan kültürellik anlatılmaya çalışılmaktadır. Kültür bu anlamda, mevcut sosyo ekonomik süreç ile birlikte oluşan ve aynı zamanda (o topluma ait) değerlerle yüklü olan bir bütünlüktür. Avrupa Coğrafyası, (Batı Roma'nın yıkılışı ve sonrasında) 11. yy.dan itibaren kapitalizm ve sanayileşmeye varan bir sosyo-ekonomik süreç yaşamıştır. Bu süreç, tarih dizgesinde avcılık/toplayıcılık, göçebelik ve tarım toplumunu takip eden yeni/farklı bir sosyo-ekonomik düzlem/şartlarla ayırt edilen yeni bir tarihsel kategoriye işaret etmektedir. Bu anlamda Batı'ya ait kültürellik de bu sosyo-ekonomik süreç ve yapı göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Bu yeni ekonomik düzlem/şartlar göz önüne alınmadığında, klasik medeniyet anlayışıyla Batı medeniyeti, kültürel çizgide değerlendirilir. Bunda batı düşünce geleneği içinde gelişen Aydınlanma, Pozitivizm ve Oryantalizmin de etkisi vardır. Böylece batı kültürünün öznel/değersel unsurları, Batı medeniyetinin üzerinde yükseldiği değerler olarak görülür. Bazen de -aslında medeniyetin temelindeki sosyo-ekonomik süreçlerin ürünü olan- bilim-teknik, Batı medeniyetinin temel ve nesnel unsuru olarak görülür. Modernleşme sürecinde ise, Batı medeniyetinin nasıl algılandığı önemli, etkili ve belirleyici olacaktır. Batı medeniyeti, kültürel bütünü üzerinden algılandığında değerler, yeni sosyo-ekonomik düzlem ve bu süreçte meydana gelen kültürel oluşum birbirinden ayırt edilemeyecektir. Böylece örneğin, kültürel modernleşme öncelikli olarak görülebilecektir. Gerçekten de, Batı medeniyeti algımızda, böylesi yaygın bir algılama kendini hissettirir. Batı medeniyeti sosyo ekonomik temelde (oluşan kültürellik olarak) algılandığında -her ne kadar modernleşme aynı zamanda bir sekülerleşme süreci ise de- sosyo-ekonomik süreç ile birlikte oluşan kültürelliğe toplum kendi değerlerini de taşıyabilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Adopted as a different view from the one which looks at culture as firm structures as stated by the concepts like culture, civilisition, material culture, moral culture, with the concept of“cultural formation”it is tried to meant culturally that forms with socio-economic life. In this sense, culture is a wholeness that forms together with socio-economic process and also is loaded with the values belonging to a certain society. After the collapse of the Western Roman Empire and afterwards, especially from the XI. century on, European geography experienced a socio economic process that arrived to capitalism and industrialization. This process points to a historical category with distinctive socio-economic plane/conditions following hunting/collecting, nomadic and agricultural societies. The culturally of the West, in this sense, is supposed to be evaluated with this socio-economic process. When this new economic plane/conditions are not taken into consideration, Western civilisation is percieved, with classical civilisation umderstanding, as a cultural line. In this understanding, Enlightenment, Pozitivism, and Orieantalizm, which are developed in the tradition of Western thought, are also influential. Thus the subjective/moral elements of Western culture is seen as the values on which Western civilisation rises. Sometimes, science-technique which is, in fact, only the product of socio-economic process in the basis of civilisation is seen fundamental element of Western civilisation. In the process of modernization, it will be important, efficient and determining, how is percieved Western civilisation. When Western civilisation is perceived as a culturel wholeness, then values, the new socio-economic plane and the culturel formation that comes into real in this process can not be distinguished. Thus, for example culturel modernization can be considered as a priority. Indeed, in our western civilisation perception, such an understanding is widespead. When Western civilisation is percieved (a culturality formed) on socio-economic basis, -although modernization is also the process of secularism- society can carry its own values to culture that is formed together with socio-economic process.